149 obserwujących
7795 notek
20521k odsłon
3678 odsłon

Sławomir Nitras: „Wybory będą sfałszowane, wojsko powinno się zbuntować”

Przekazanie darów zebranych przez żołnierzy 12. Brygady Zmechanizowanej dla Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego przy ul. Arkońskiej w Szczecinie. Fot. PAP/Marcin Bielecki
Przekazanie darów zebranych przez żołnierzy 12. Brygady Zmechanizowanej dla Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego przy ul. Arkońskiej w Szczecinie. Fot. PAP/Marcin Bielecki
Wykop Skomentuj325

Sławomir Nitras, poseł Koalicji Obywatelskiej, powiedział, że wojsko nie powinno wziąć udziału „w farsie wyborczej”. 

Nitras był gościem czwartkowego programu portalu onet.pl. Odnosząc się do zbliżających się wyborów prezydenckich, które miałyby odbyć się drogą korespondencyjną powiedział: „Te wybory będą fałszowane. Ten system wyborczy, który nam szykuje PiS, to jest system wyborczy, którego nie powstydziłby się generał Jaruzelski. Pod butem wojskowym i pod bagnetem wojskowym. Mam nadzieję, że wojsko się tak naprawdę zbuntuje w tej sprawie i nie weźmie w tym procederze udziału. Nam się szykuje jakąś farsę wyborczą”. 

Pytany czy namawia wojsko do buntu, Nitras odparł: „oczywiście”. – Jeśli ktoś jest oficerem Wojska Polska w państwie polskim to ma świadomość, że wojsko nie może się angażować politycznie; że wojsko konstytucyjnie ma zakaz angażowania się politycznie i nie można wojska wykorzystywać przy wyborach – mówił Nitras. 

Na uwagę, że jeśli wojsko odmówi wykonywania rozkazów, to będziemy mieli do czynienia z przewrotem wojskowym, Nitras stwierdził, że z przewrotem mamy do czynienia dzisiaj, „kiedy się próbuje zaangażować w tych wyborach”. Prowadzący stwierdził, że słowa Nitrasa, jako posła zabrzmiały bardzo niebezpieczne, gdyż wzywa on żołnierzy do buntu. 

Morawiecki dziękuje wojsku 

Aż żal komentować takie słowa - tak premier Mateusz Morawiecki ocenił wypowiedź posła KO Sławomira Nitrasa, który wyraził nadzieję, że wojsko się zbuntuje i nie weźmie udziału w wyborach. – Różne funkcje państwa, różne instytucje publiczne muszą funkcjonować – dodał premier dziękując wojsku za pomoc. 

Wojsko Obrony Terytorialnej, koronawirus, Łańcut
Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej pakują worki z żywnością dla najbardziej potrzebujących mieszkańców gminy Łańcut. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Premier podkreślił, że „różne funkcje państwa, różne instytucje publiczne, społeczne również, muszą funkcjonować i posłowie doskonale o tym wiedzą. Więc odstawmy walkę polityczną na bok” - zaznaczył. – Dzisiaj wszyscy musimy się zjednoczyć w walce z koronawirusem – dodał szef rządu. 

– Dziękuje bardzo wojsku, dziękuje wszystkim służbom raz jeszcze, że tak solidarnie wszyscy pomagamy w przejściu przez ten trudny czas, który jest przed nami – powiedział. – Tylko solidarność, współpraca pomiędzy sobą mogą doprowadzić do tego, że szybciej zwalczymy koronawirusa – podkreślił Morawiecki.

KW

Wykop Skomentuj325
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo