164 obserwujących
9134 notki
24138k odsłon
  1941   0

Paweł Kukiz zakłada partię. "Bez finansowania nie jestem w stanie nic zrobić"

Paweł Kukiz. fot. Youtube
Paweł Kukiz. fot. Youtube

Paweł Kukiz zakłada partię polityczną. Będzie się ona nazywała K-15. Przez wiele lat utrzymywał, że tego nie zrobi, bo "brzydzi się partiami i partyjniactwem".

W 2015 roku Paweł Kukiz założył ugrupowanie Kukiz'15, które w wyborach parlamentarnych uzyskało 8,81 proc. poparcia i weszło do Sejmu jako trzecia siła. Muzyk twierdził, że nie ma zamiaru zakładać partii politycznej i chce walczyć z "partyjniactwem". 

Paweł Kukiz na łamach „Faktu” i RMF FM ogłosił, że jeszcze w tym tygodniu ma zarejestrować własną partię.

- Nie jestem w stanie bez tej formuły, bez struktur, bez pieniędzy czegokolwiek zrobić. Byłem romantykiem, liczyłem na mickiewiczowski etos narodowy, ale on umarł z Mickiewiczem – stwierdził Kukiz.

Polityk dodał, że przez lata nie brał subwencji i był to błąd, bo bez finansowania nie ma szans na obronę przed propagandą. – Paradoks tkwi w tym, żeby w Polsce zniszczyć charakter partii politycznych, trzeba to zrobić w formule partyjnej – powiedział polityk.

Kukiz bliski rozstania z PSL

Ugrupowanie Pawła Kukiza tworzy z ludowcami wspólny klub parlamentarny Koalicja Polska - PSL Kukiz15. Politycy Kukiz'15 startowali w jesiennych wyborach parlamentarnych ze wspólnych list z PSL. Teraz istnieje obawa, że koalicja może się rozpaść. Kukiz zagroził odejściem z Koalicji Polskiej "jeżeli PSL na jesieni nie wpisze do swojego statutu zmiany ordynacji wyborczej, nie wpisze demokracji bezpośredniej."

Pytany, dlaczego więc zdecydował się połączyć siły z PSL odpowiedział, że by w Polsce zniszczyć ten charakter partii politycznych, który daje ustrój, trzeba to zrobić w formule partyjnej. Próbowałem przez 4 lata działać jak Matka Teresa z Kalkuty. Matkę Teresę z Kalkuty te wszystkie partie przejechały - dodał. Polskie partie w obecnym kształcie są partiami bandyckimi, nastawionymi tylko i wyłącznie na łupy - podsumował lider Kukiz’15.

Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL-Kukiz15) zapewnił, że obywatelskie postulaty Pawła Kukiza zostaną wpisane do statutu partii. Stanie się to podczas kongresu ludowców, który przez epidemię odbędzie się prawdopodobnie wiosną 2021 r., a nie jesienią tego roku.

KJLubię to! Skomentuj109 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka