154 obserwujących
7971 notek
21012k odsłon
2206 odsłon

Rakieta Falcon 9 wystartowała. Rozpoczęła się epokowa misja NASA i SpaceX

Start rakiety Falcon 9. fot. PAP/EPA/ERIK S. LESSER
Start rakiety Falcon 9. fot. PAP/EPA/ERIK S. LESSER
Wykop Skomentuj120

Rakieta Falcon 9 wystartowała. Wynosi na orbitę kapsułę Dragon z dwoma astronautami. Po prawie 10 latach Ameryka rusza na podbój kosmosu.

Po około dziewiętnastu godzinach od startu kapsuła Dragon z dwoma amerykańskimi astronautami na pokładzie zacumowała w niedzielę do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Manewr został przeprowadzony automatycznie.

Dragon, Doug Hurley, Bob Behnken, NASA, Space X
Dragon z astronautami Robertem Behnkenem i Douglasem Hurleyem (na pierwszym planie). Fot. PAP/EPA/NASA TV HANDOUT

Długo oczekiwany start rakiety Falcon 9 przebiegł w sobotę zgodnie z planem. Oglądał go prezydent USA Donald Trump oraz wiceprezydent Mike Pence.

Na ISS astronauci dołączyli do dwóch przebywających tam od kwietnia Rosjan Anatolija Iwaniszyna i Iwana Wagnera oraz Amerykanina Christophera Cassidy'ego. W planach mają m.in. instalację nowych baterii.


Amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) nie zadecydowała jeszcze ile czasu Behnken i Hurley spędzą w kosmosie. Agencja Associated Press pisze, że prawdopodobnie będzie to od miesiąca do czterech.

Start rakiety

Z przylądku Canaveral na Florydzie wystartowała rakieta Falcon 9, należąca do znanego miliardera Elona Muska. Tym razem planów nie pokrzyżowała pogoda. W środę, mimo zaawansowanej procedury, z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych start przełożono.

Dragon z astronautami Robertem Behnkenem i Douglasem Hurleyem za około 19 godzin zacumują do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Statek jest zaprojektowany w taki sposób, by proces ten dokonał się automatycznie. Jeden z astronautów będzie jednak monitorował przebieg dokowania i w razie nieprzewidzianych okoliczności wykona ten manewr manualnie.

Pierwszy komercyjny lot w kosmos

Załogową kapsułę Dragon, którą wyniosła rakieta Falcon 9, wykonała na zlecenie Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) firma znanego miliardera Elona Muska SpaceX. Musk zainwestował w to przedsięwzięcie sto milionów dolarów z własnych pieniędzy. Mimo, że przeciwni temu pomysłowi byli jego bliscy, rodzina oraz odradzali mu ludzie z branży, to szef SpaceX dopiął swego. 

"Odpalmy tę świeczkę" - słychać było komunikat na kilkadziesiąt sekund przed startem.  Oglądał go prezydent USA Donald Trump oraz jego zastępca Mike Pence.

To pierwszy lot załogowy na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) z terenu USA od prawie 10 lat. Wraz z definitywnym wycofaniem w 2011 roku ze służby amerykańskich wahadłowców NASA została pozbawiona własnych środków transportowania astronautów i zaopatrzenia na ISS. Wymiana członków załogi stacji realizowana była wyłącznie za pomocą rosyjskich statków Sojuz.

Misję wykonują Robert Behnken i Douglas Hurley. Obaj są bardzo doświadczonymi astronautami - stanowili załogę promów kosmicznych, są też pilotami testowymi. Hurley ma 53 lata a Behnken - 49 lat. Zdaniem ekspertów to optymalny wiek dla astronautów; muszą być to bowiem osoby zarówno z dużym doświadczeniem i cechujące się dobrą kondycją psychofizyczną.

Zobacz galerię zdjęć:

Na pokładzie Crew Dragon znajdą się Robert Behnken i Douglas Hurley.
Na pokładzie Crew Dragon znajdą się Robert Behnken i Douglas Hurley. Elon Musk. Donald Trump. Jim Bridenstine z NASA. Donald Trump z żoną przed startem rakiety. Start rakiety Falcon 9. +1 zdjęcie +2 zdjęcia
Start rakiety Falcon 9. fot. PAP/EPA

Historyczny moment

Dla firmy SpaceX Muska to przełomowa chwila. Pierwszy prywatny lot na orbitę stanowi ważny krok w kierunku prywatyzacji kosmosu. Lot statku Elona Muska może być bowiem początkiem tanich, komercyjnych lotów w kosmos. Byłoby to również zwycięstwo SpaceX nad rywalem Boeingiem. Dla NASA to szansa na uniezależnienie się od Rosji w lotach na ISS.

Prezydent USA obiecuje, że do 2024 roku Amerykanie znów wylądują na Księżycu. Jest to celem programu "Artemis" – jednego z przykładów współpracy sektora prywatnego z rządem federalnym w badaniach kosmosu.

KJ

Wykop Skomentuj120
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie