166 obserwujących
9566 notek
24823k odsłony
  2648   0

Pomysł Fort Trump upadł? Sensacyjne doniesienia Reutersa. Mosbacher: To fake news

Mosbacher: Fort Trump powstanie, fake news Reutersa. Fot. KPRP/Jakub Szymczuk
Mosbacher: Fort Trump powstanie, fake news Reutersa. Fot. KPRP/Jakub Szymczuk

Konflikt o sfinansowanie pobytu amerykańskich żołnierzy w bazach wojskowych miał doprowadzić do krachu wielkiego projektu Fort Trump - podała agencja Reuters. Politycy opozycji krytykują nieskuteczne działania polskiej dyplomacji, tymczasem ambasador USA w Polsce uspokaja: pierwotne plany Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa będą "jeszcze bardziej imponujące". 

Wizyty amerykańskiego przywódcy w Polsce i polskiego prezydenta w Stanach Zjednoczonych doprowadziły do utworzenia planu ulokowania 1000 żołnierzy NATO. To jeden z najważniejszych elementów polityki zagranicznej rządu w ostatnich latach, a baza wojskowa Fort Trump byłaby gwarancją bezpieczeństwa militarnego przed neoimperialną polityką Rosji. 

Amerykańskie siły - wedle planów Warszawy i Waszyngtonu - będą stacjonować blisko granicy z Białorusią. Rozmówcy Reutersa wskazują, że administracja Białego Domu planuje rozmieścić wojska dalej na zachód. Ponadto istnieje spór o pieniądze między polskimi a amerykańskimi politykami. Według Reutersa, rząd Morawieckiego zaoferował 2 mld dolarów za instalację Fort Trump. Sojusznicy ze Stanów Zjednoczonych oczekują natomiast dużo większych pieniędzy. 

Agencja podaje też inny powód fiaska idei Trumpa i Dudy. Amerykanie domagają się, by stacjonujący żołnierze nie byli sądzeni według polskiego prawa za ewentualne zbrodnie, popełnione na terenie naszego kraju. Reuters twierdzi, że Warszawa nie chce się zgodzić na wzmocnienie immunitetu prawnego dla sił amerykańskich. 

Artykuł Reutersa szybko rozprzestrzenia się w mediach społecznościowych. - Fiasko propagandowego projektu Fort Trump potwierdza: Nie da się poważnej polityki robić na lizusostwie. Wyłącznie na wspólnocie interesów i wartości. Wtedy będą realne szanse na zwiększenie amerykańskiej obecności w Polsce w ramach NATO - ocenił były wiceminister spraw zagranicznych w rządzie PO-PSL Marcin Bosacki. 

Zdaniem Tomasza Siemoniaka, Biały Dom postawił "krzyżyk" na kandydaturze Andrzeja Dudy i spodziewa się zmiany głowy państwa po czerwcowych wyborach.

- Jeśli Waszyngton 17 dni przed wyborami w Polsce daje sygnał, że sztandarowy projekt prezydenta Dudy (Fort Trump) upadł, to oznacza, że USA są zniecierpliwione propagandą i nieskutecznością w polsko-amerykańskich relacjach wojskowych. A na samym Andrzeju Dudzie kładą krzyżyk - stwierdził minister obrony narodowej w rządach Donalda Tuska i Ewy Kopacz. 

 

Na doniesienia Reutersa stanowczo zareagowała Georgetta Mosbacher. Ambasador USA w Polsce ujawniła, że czekają nas nowe ustalenia ws. Fort Trump.

- Kolejne nieprawdziwe informacje! Negocjacje idą zgodnie z planem! Ich efekty będą jeszcze bardziej imponujące niż pierwotna wizja Prezydenta Donalda Trumpa i Prezydenta Andrzeja Dudy, dotycząca amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce. Więcej informacji wkrótce - przekazała Mosbacher. 

- Zwiększenie obecności wojsk USA w Polsce jest faktem. Deklaracje zostały podpisane, powstało wysunięte dowództwo dywizyjne w Poznaniu z generałem USA na czele, w Polsce stacjonują żołnierze US Army. Teraz uzgadniamy ostatnie szczegóły, a rozmowy przebiegają w dobrej atmosferze - odpowiedział krytykom szef MON Mariusz Błaszczak. 


GW

Lubię to! Skomentuj166 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka