156 obserwujących
8400 notek
22081k odsłon
5330 odsłon

Najnowszy sondaż: Trzaskowski dogania Dudę już w pierwszej turze

Kto wygra wybory?
Kto wygra wybory?
Wykop Skomentuj342

Rafał Trzaskowski coraz bardziej zrównuje się z Andrzejem Dudą w pierwszej turze, a w drugiej obaj kandydaci uzyskują takie samo poparcie - wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez Kantar dla "Faktów" TVN i TVN 24.

Na urzędującego prezydenta Andrzeja Dudę 28 czerwca głos zamierza oddać 40 procent respondentów, na Rafała Trzaskowskiego (Koalicja Obywatelska) - 32 procent, na Szymona Hołownię (kandydat niezależny) - 10 procent, na Krzysztofa Bosaka (Konfederacja) - 7 procent, na Władysława Kosiniaka-Kamysza (PSL) - 3 procent, a na Roberta Biedronia (Lewica) - 2 procent. Pięciu pozostałych kandydatów na urząd prezydenta uzyskało 0 procent. 

6 procent ankietowanych nie wiedziało, na kogo zagłosuje.

Jak szacuje Kantar, frekwencja w wyborach 28 czerwca wyniosłaby 59 procent.

Hołownia ma szanse na wygraną w drugiej turze

Według drugiego sondażu dla OKO.press. w hipotetycznej II turze Andrzej Duda przegrałby z Szymonem Hołownią i zremisował z Rafałem Trzaskowskim oraz Władysławem Kosiniak-Kamyszem. Ale szanse na II turę ma tylko Trzaskowski, gdzie może liczyć m.in. na 42 proc. wyborców Konfederacji (Duda - 33 proc.).

Sondaż przeprowadziła renomowana firma Ipsos, która zasłynęła wyjątkowo trafnym pomiarem tzw. exit poll październikowych wyborów parlamentarnych. 

Jeżeli w drugiej turze spotkaliby się Szymona Hołownia z Andrzejem Dudą, Hołownia wygrałby 48 do 44 proc., przy 5 proc. osób deklarujących, że nie wzięłyby udziału w głosowaniu i tylko 3 proc. niezdecydowanych. 

Szymon Hołownia po wejściu do gry Trzaskowskiego stracił jednak blisko połowę wyborców w I turze i może liczyć na zaledwie 10 proc. głosów., dlatego według prognoz nie ma szans na drugą turę.


KJ


Wykop Skomentuj342
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka