157 obserwujących
8359 notek
21998k odsłon
1114 odsłon

Trzaskowski o ulicy Lecha Kaczyńskiego w Warszawie: W ciągu kilku tygodni propozycja

Złożę inicjatywę ws. ulicy Lecha Kaczyńskiego w Warszawie - zapowiedział we wtorek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Fot. PAP/Marcin Obara
Złożę inicjatywę ws. ulicy Lecha Kaczyńskiego w Warszawie - zapowiedział we wtorek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Fot. PAP/Marcin Obara
Wykop Skomentuj40

Złożę inicjatywę ws. ulicy Lecha Kaczyńskiego w Warszawie - zapowiedział we wtorek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Zobowiązałem się na ostatniej sesji rady miasta, że porozmawiam o tym z radnymi PiS i w ciągu kilku tygodni, we wrześniu, będzie taka propozycja - zapowiedział we wtorek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. 

– Złożę taką inicjatywę, mówiłem o tym, ze przedyskutuję to z klubem radnych, najpierw Koalicji Obywatelskiej, ale też zobowiązałem się na ostatniej sesji rady miasta, że porozmawiam o tym z radnymi PiS i w przeciągu kilku tygodni będzie taka propozycja. We wrześniu – powiedział Rafał Trzaskowski w Polsat News. 

Trzaskowski podczas sesji rady Warszawy, która odbyła się pod koniec lipca powiedział: „Podjąłem zobowiązanie dotyczące uczczenia Lecha Kaczyńskiego i wywiążę się z tego zobowiązania. To nie jest tak, że mam to zrobić natychmiast, dzień po wyborach, natomiast będzie mój wniosek”. Dodał, że o tej kwestii rozmawiał także z prezydentem Andrzejem Dudą. – Pan prezydent prosił mnie, żeby ta inicjatywa była poważna, ale też ze zrozumieniem podszedł do tego, że nie robię tego natychmiast – powiedział. Zapewnił, że z inicjatywą tą wyjdzie nie „za pół roku”, ale „w najbliższych tygodniach”. 

Lech Kaczyński, ulica, Warszawa, ulica Lecha Kaczyńskiego
Prezydent Lech Kaczyński, który zginął w katastrofie smoleńskiej miał już przez kilka miesięcy swą ulicę w Warszawie. Fot. PAP/Piotr Nowak

Trzaskowski jeszcze w samorządowej kampanii wyborczej nie wykluczał, że w Warszawie powstanie ulica Lecha Kaczyńskiego. –Prezydent Lech Kaczyński zasługuje na upamiętnienie, to jego wysiłkom zawdzięczamy wspaniałe Muzeum Powstania Warszawskiego – mówił w czerwcu 2018 r. 

Prezydent Lech Kaczyński, który zginął w katastrofie smoleńskiej miał już przez kilka miesięcy swą ulicę w Warszawie. W listopadzie 2017 r. na mocy tzw. ustawy dezubekizacyjnej ówczesny wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera wydał w tej sprawie zarządzenie zastępcze, które zmieniło nazwę Alei Armii Ludowej na ul. Lecha Kaczyńskiego (zarządzenie zostało wydane po tym jak, sprawą nazewnictwa ulic nie zajęła się rada miasta). 

Rada Warszawy wniosła do wojewódzkiego sądu administracyjnego skargę na zarządzenie Sipiery, które sąd uchylił w maju 2018 r. Wojewoda mazowiecki wniósł następnie kasację do Naczelnego Sądu Administracyjnego. W grudniu NSA oddalił skargę kasacyjną wojewody. Ulica znów nosi nazwę Alei Armii Ludowej. 

KW

Wykop Skomentuj40
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka