Będzie hostel dla osób LGBT+ w Warszawie. Z niektórych obietnic Trzaskowski się wycofał

Rafał Trzaskowski zrezygnował również z „realizacji postulatu dotyczącego powołania osobnego stanowiska Pełnomocnika Prezydenta ds. społeczności LGBT+. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Rafał Trzaskowski zrezygnował również z „realizacji postulatu dotyczącego powołania osobnego stanowiska Pełnomocnika Prezydenta ds. społeczności LGBT+. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

W stolicy powstanie hostel do osób LGBT+, ale w nieokreślonej przyszłości. 

Natomiast nie będzie centrum kulturalnego i rzecznika tej społeczności przy prezydencie miasta – wynika z odpowiedzi udzielonej przez ratusz w imieniu prezydenta Warszawy na interpelację radnych KO. 

Dwoje radnych stołecznych Agata Diduszko-Zyglewska i Marek Szolc (KO) zwrócili się do prezydenta miasta Rafała Trzaskowskiego z interpelacją w sprawie realizacji podpisanej przez niego w ubiegłym roku „Deklaracji - Warszawska Polityka Miejska na rzecz Społeczności LGBT+”. Zwrócili się m.in. o przyspieszenie działań mających na celu utworzenie hostelu dla lesbijek, gejów, biseksualistów i osób transpłciowych. 

W odpowiedzi wystosowanej przez ratusz w imieniu Trzaskowskiego napisano, że „działania związane z utworzeniem hostelu interwencyjnego dla osób LGBT+ są przedmiotem rozmów i analiz wewnątrz urzędu oraz z organizacjami społecznymi z doświadczeniem w tym obszarze”. 

Według informacji ratusza, „podjęte zostaną prace z udziałem strony społecznej nad wypracowaniem długofalowego rozwiązania opartego o mechanizm ekonomii społecznej”. Podkreślono, że „do tego czasu wdrożone zostanie rozwiązanie »przejściowe«, najprawdopodobniej w formie wieloletniego konkursu dla organizacji pozarządowych na realizację programu wspierającego osoby LGBT+ w osiąganiu samodzielności życiowej”. 

Rafał Trzaskowski, Warszawa
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Ratusz poinformował, że „prezydent wycofał się natomiast z realizacji zapisu Deklaracji dotyczącego centrum kulturowo-społecznościowego dla osób LGBT+”. Wyjaśnił, że decyzja ta została podjęta „z uwagi na możliwość realizacji potencjału środowiska w istniejących już w stolicy instytucjach i trudną sytuację finansową miasta”. 

Trzaskowski zrezygnował również z „realizacji postulatu dotyczącego powołania osobnego stanowiska Pełnomocnika Prezydenta ds. społeczności LGBT+”. W odpowiedzi na interpelację wyjaśniono, że „tematyka ta znajdzie się w kompetencjach Pełnomocnika Prezydenta ds. równego traktowania, którego przywrócenie jest aktualnie przedmiotem analiz w Urzędzie Miasta”. 

KW

Lubię to! Skomentuj114 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo