Warszawa zablokowana. Trzaskowski apeluje do protestujących przeciwko wyrokowi TK

Uczestnicy protestu przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego, zaostrzającemu prawo aborcyjne blokują ulice Warszawy, fot. PAP/Radek Pietruszka
Uczestnicy protestu przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego, zaostrzającemu prawo aborcyjne blokują ulice Warszawy, fot. PAP/Radek Pietruszka

W całym kraju odbywają się zgromadzenia i demonstracje przeciwko czwartkowemu wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ws. przepisów o dopuszczalności aborcji. Grupy protestujących zablokowały centrum Warszawy. Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski wystosował apel do uczestników protestów.

Strajk Kobiet zablokował Warszawę

W ramach akcji "Blokada", którą zapowiadał m.in. Strajk Kobiet, blokowane są ulice i skrzyżowania.

W Warszawie zablokowane są m.in. Aleje Jerozolimskie i ul. Marszałkowska, kilkuset demonstrantów zablokowało również wszystkie jezdnie ronda Dmowskiego. Trzymają transparenty z hasłami takimi ja: "Piekło kobiet". "Trzeba było nas nie wk...ać!", "To jest wojna", "Strajk kobiet", "Jesteśmy wkur...ne!".

Blokada trwa w rejonie ronda de Gaulle'a w centrum miasta. Ruch blokują samochody z emblematami Strajku Kobiet na szybach, a także protestujący, którzy weszli na torowisko tramwajowe oraz na jezdnię. Ruch zablokowany jest w dwóch kierunkach. Stoją tramwaje, również na Moście Poniatowskiego. Na miejscu jest policja.  Część protestujących z ronda de Gaulle'a udaje się w stronę Trybunału Konstytucyjnego.

Poza tłumem protestujących, ruch blokują samochody z emblematami Ogólnopolskiego Strajku Kobiet na szybach. Na jezdni rozlano czerwoną farbę, symbolizującą krew, a na dachy swoich samochodów weszły też dwie półnagie kobiety. Oprócz okrzyków protestujących w centrum miasta rozbrzmiewają klaksony aut. Uczestnicy protestu grupkami chodzą m.in. wzdłuż Al. Jerozolimskich.

Ok. godz. 18.00 większość protestujących skierowała się w stronę placu Trzech Krzyży pod siedzibę TK. Al. Szucha jest nieprzejezdna od pl. Unii Lubelskiej do pl. Na Rozdrożu. Na placu grupka zebranych osób zablokowała dostęp do Kościoła pw. św. Aleksandra. Zgromadzeni tam odmawiali modlitwy i odśpiewali Rotę. Naprzeciwko nich ustawili się uczestnicy protestu, którzy odśpiewali hymn i wznosili okrzyki: "Na kolana", "To jest wojna" i "J... kler". Pomiędzy nimi stoją funkcjonariusze.

Inna grupa protestujących blokuje ruch na odcinku ul. Niemcewicza, a kolejna - ul. Puławską na wysokości ul. Narbutta. Protestujący zablokowali ponadto we wszystkie strony skrzyżowanie na rogu ulicy Targowej i al. "Solidarności" na Pradze, a także rondo Hallera. Kolejna grupa protestujących blokuje al. Komisji Edukacji Narodowej na Ursynowie.

Utrudnienia są także m.in. na głównych skrzyżowaniach w Centrum, na Rondzie Wiatraczna, na rondzie Wolnego Tybetu, na ul. Modlińskiej oraz na Rondzie Waszyngtona. Zablokowano też przejazd na Moście Łazienkowskim. Tam również na asfalt rozlano czerwoną farbę i rozpostarto transparent z napisem "Wściekłe Polki".

Ruch stoi też w rejonie ronda na placu Wilsona, gdzie w okolicy domu prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na Żoliborzu protesty odbywają się od kilku dni. Nieprzejezdna jest m.in. ulica Słowackiego. Część uczestników protestu próbowała dostać się przed siedzibę PiS przy ul. Nowogrodzkiej, jednak dostęp do okolic budynku partii został zablokowany przez policyjne vany na odcinku od ul. Raszyńskiej do pl. Starynkiewicza.

Stoją nie tylko samochody, ale też autobusy i tramwaje. Blokady trwają też w innych podwarszawskich miastach, m.in. w Markach, w Nowym Dworze Mazowieckim, czy w Konstancinie-Jeziornie.

Trzaskowski: Unikajcie prowokacji

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wystosował apel do uczestników protestów, aby dbali o swoje bezpieczeństwo. "Starajcie się zachować odstępy, noście maseczki. Unikajcie prowokacji. Niech Wasz gniew nie popycha Was do działań, na których cierpią niewinne osoby – których, wiem to dobrze, nie chcecie skrzywdzić" - napisał.

Trzaskowski zaapelował także do policjantów, aby pilnowali prawa i porządku w każdej sytuacji. "Jestem oburzony tym, co stało się w niedzielę pod kościołem Św. Krzyża, gdzie na oczach biernych policjantów grupa osiłków – niektórzy ostentacyjnie bez masek - brutalnie potraktowała kobiety. Będę w tej sprawie składał oficjalne zawiadomienie" - zaznaczył.

Prezydent Warszawy potwierdził też informację, którą podała wcześniej rzeczniczka ratusza Karolina Gałecka na temat tego, że do czasu publikacji orzeczenia TK warszawskie szpitale będą działać tak, jak do tej pory. Jak wyjaśnił Trzaskowski, w tej sprawie zwrócił się do prawników o opinię prawną.

"Jesteśmy zgodni: do momentu publikacji orzeczenia Trybunał+, warszawskie szpitale działają tak, jak do tej pory. Wczoraj interweniowałem w tej sprawie w Szpitalu Bielańskim – placówka przyjmuje pacjentki. Żadna kobieta nie może być pozbawiona pomocy, bo #WarszawaJestKobietą" - podkreślił.

Protesty w innych miastach Polski

W Toruniu protesty po orzeczeniu TK trwają kolejny dzień. Pod pomnikiem Mikołaja Kopernika na Starym Mieście zgromadziło się kilkaset osób, ale kolejne cały czas do nich dołączają. Głównie młodzi ludzie skandują m.in. "solidarność naszą bronią", "kobiet prawa, wspólna sprawa", "nie składamy parasolek".

Lubię to! Skomentuj290 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo