168 obserwujących
9831 notek
25256k odsłon
  1056   0

Krzysztof Szczerski: Filary relacji polsko-amerykańskich są ponadpartyjne

W USA trwa liczenie głosów po wyborach prezydenckich. Fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS
W USA trwa liczenie głosów po wyborach prezydenckich. Fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

Filary relacji polsko-amerykańskich są ponadpartyjne - podkreślił w sobotę szef gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski odnosząc się do współpracy Polski z przyszłym prezydentem USA. 

Szczerski był w sobotę jednym z gości Programu 3 Polskiego Radia. Komentując wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych oraz to, z którym z kandydatów: ubiegającym się o reelekcję Donaldem Trumpem czy kandydatem Demokratów Joe Bidenem współpraca Polski będzie lepsza, zaznaczył, że prezydent Andrzej Duda działa w porządku państwowym. 

Przypomniał, że Duda rozpoczynał swoją pierwszą kadencję, kiedy prezydentem USA był kandydat Demokratów Barack Obama. – Początek prezydentury Andrzeja Dudy, to właśnie tandem Obama - Biden. Wtedy udało nam się doprowadzić niezwykle skutecznie do dobrych decyzji szczytu NATO w Warszawie – zwrócił uwagę Szczerski. 

– Potem wolą wyborców, zmieniła się amerykańska administracja, przyszedł Donald Trump. Też nie było żadnych gwarancji, że będą to dobre relacje, a udało się je zbudować z prezydentem USA. To są relacje prezydentów. Ten bonus w postaci pewnej sympatii osobistej, to jest rzecz dodatkowa – mówił. 

Trump, Biden, wybory, USA
Donald Trump najprawdopodobniej przegrał wybory prezydenckie w USA. Fot. PAP/EPA/SHAWN THEW

Szczerski zaznaczył, że przez ostatnie lata relacji polsko-amerykańskich udało się załatwić cztery najważniejsze dla Polski kwestie: obecność wojskową USA w Polsce, budowę inicjatywy Trójmorza, współpracę energetyczną z USA i dywersyfikację źródeł energii oraz zniesienie wiz dla Polaków. Zwrócił uwagę, że te kwestie cieszą się poparciem obu stron amerykańskiej sceny politycznej. 

Szef gabinetu Prezydenta RP podkreślał również, że demokratycznie wybrani przywódcy dwóch krajów mają od swoich wyborców mandat do prowadzenia między sobą dialogu o sprawach, w których się różnią. – Tak też będzie w relacjach polsko-amerykańskich. Tam, gdzie będziemy się różnić, tam będziemy po prostu rozmawiać – zaznaczył. Podkreślił, że najważniejsze „filary” relacji polsko-amerykańskich są ponadpartyjne. 

W USA trwa liczenie głosów w wyborach prezydenckich. O urząd walczą ubiegający się o reelekcję Republikanin Donald Trump oraz były wiceprezydent Demokrata Joe Biden.

KW

Lubię to! Skomentuj95 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka