164 obserwujących
8946 notek
23661k odsłon
4041 odsłon

Strajk Kobiet znów blokuje Warszawę. Awantura pod MEN, policja usuwa protestujących

Strajk Kobiet blokuje MEN. fot. PAP/Radek Pietruszka
Strajk Kobiet blokuje MEN. fot. PAP/Radek Pietruszka
Wykop Skomentuj259

Strajk Kobiet blokuje bramę wjazdową Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach protestu pod hasłem "Wolna aborcja i wolna edukacja!". W stolicy zaczęły się także pierwsze blokady ulic w ramach kolejnych protestów związanych z zaostrzeniem prawa aborcyjnego.

W trakcie manifestacji pod Ministerstwem Edukacji Narodowej ludzie przykuli się do bram budynku, skandowane są hasła przeciwko ministrowi Czarnkowi, ludzie trąbią w autach.

Relacjonująca te wydarzenia fotoreporterka RATS Agency Agata Grzybowska została siłą wepchnięta do radiowozu. To wydarzenie szybko rozeszło się po sieci, bo Grzybowska była w trakcie wypełniania obowiązków służbowych. Policja twierdzi, że powodem jej zatrzymania jest naruszenie nietykalności policjanta.Strajk Kobiet pod MEN

"Wolna aborcja i wolna edukacja!". Pod tymi hasłami trwa protest pod Ministerstwem Edukacji Narodowej. Studentki zablokowały bramę wjazdową na teren ministerstwa, przykuwając się do niej. To gest solidarności z nauczycielkami, nauczycielami oraz instytucjami naukowymi, którym minister Czarnek grozi represjami za wsparcie Strajku Kobiet - przekazali organizatorzy protestu pod MEN.


Protestujący - jak poinformowano - "żądają wycofania się przez ministerstwo z gróźb konsekwencji finansowych i dyscyplinarnych wobec instytucji naukowych oraz nauczycieli i nauczycielek popierających Strajk Kobiet, dymisji Przemysława Czarnka ze stanowiska ministra edukacji i nauki, demokratycznej, wolnej od dyskryminacji i kontroli ze strony władz centralnych edukacji i szkolnictwa wyższego, wprowadzenia do szkół rzetelnej edukacji seksualnej, wolnego i bezpłatnego dostępu do bezpiecznej aborcji na terenie Polski.

Policja, która jest na miejscu demonstracji próbuje usuwać protestujących. Wzdłuż Alei Szucha od placu na Rozdrożu ustawione są wozy policyjne. Przejazd jest utrudniony.Ponadto emitowany jest z radiowozu komunikat z apelem o opuszczenie tego miejsca z uwagi na stan epidemii.

Policja odgrodziła gmach resortu edukacji kordonem od ulicy, funkcjonariusze legitymują i spisują pojedynczych uczestników manifestacji.

Strajk Kobiet blokuje MEN
Strajk Kobiet blokuje MEN. fot. PAP/Radek Pietruszka

Blokada Warszawy

W stolicy w ramach Strajku Kobiet zaczęły się też blokady ulic w w ramach kolejnych protestów związanych z zaostrzeniem prawa aborcyjnego. Korki tworzą się na Trasie Łazienkowskiej oraz w centrum miasta. Na godz. 16 Strajk Kobiet zapowiedział blokadę całego miasta. ZTM apeluje, aby korzystać z metra o ile to możliwe.

Masowe protesty w całej Polsce trwają od 22 października i są wyrazem sprzeciwem wobec zaostrzenia przepisów antyaborcyjnych. Wywołało je orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r., zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodny z konstytucją. Głównym inicjatorem akcji protestacyjnych jest Ogólnopolski Strajk Kobiet.

KJ

Wykop Skomentuj259
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo