167 obserwujących
9586 notek
24861k odsłon
  3776   0

Strajk Kobiet: Widzimy się 13 grudnia

Marta Lempart zaprzecza, że pluła na policjantów. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Marta Lempart zaprzecza, że pluła na policjantów. Fot. PAP/Radek Pietruszka

Ogólnopolski Strajk Kobiet podsumował wydarzenia w stolicy 28 listopada. Zapowiedziały: „widzimy się 13 grudnia”.

Obchodzona w formie manifestacji 102. rocznica uzyskania przez Polki praw wyborczych była wg. organizatorek pokazem brutalności policji i łamania praw obywatelskich za przyzwoleniem Jarosława Kaczyńskiego.

– To było bardzo gorzkie święto – powiedziała Marta Lempart podczas konferencji Strajku Kobiet podsumowującej obchody 102. rocznicy uzyskania przez Polki praw wyborczych. Jubileusz świętowany był 28 listopada m.in. w Warszawie w formie „spaceru” ulicami miasta. Lempart powiedziała, że „policja stosowała przemoc, nadużywała uprawnień”, „łamała prawa obywatelskie” bo ma przyzwolenie „wicepremiera od niebezpieczeństwa, czyli Jarosława Kaczyńskiego”. 

– Brutalność policji zaczyna się od tego, że policjanci wiedzą, że są bezkarni. Kłamią, że mają podstawę prawną do spisywania ludzi. Pałki i gaz są finiszem, zaczyna się od tego, że policjant kłamie, że zgromadzenie jest nielegalne – mówiła Lempart. Według danych OSK w sobotę spisanych zostało około 900 osób. – Byli szantażowani, że zostaną porwani i bezprawnie przetrzymani na komisariacie – dodała. W związku z tymi działaniami Strajk Kobiet wesprze osoby legitymowane w składaniu skarg.

Członkini Ogólnopolskiego Strajku Kobiet powiedziała także, że policjanci spisujący uczestników manifestacji odmawiali podania swoich danych i numerów służbowych. W Internecie pojawił się film – udostępniany także przez Komendę Stołeczną Policji na Twitterze - na którym widać jak Marta Lempart krzyczy do policjanta, że łamie prawo nie informując jej o swoich danych osobowych i numerze służbowym. – Taka z was kur… policja, prawa nie stosujecie. Wyp…ć! – krzyknęła. Media informowały także o tym, że Lempart miała splunąć w stronę funkcjonariusza. – Ja nikogo nie oplułam, to jest absolutne kłamstwo – skomentowała podczas środowej konferencji prasowej.

– Bezprawie rozlewa się na całą Polskę – powiedziała Lempart, podając, że w innych miastach funkcjonariusze policji również legitymowali osoby protestujące czy „spacerujące” pod sztandarem OSK.

– Dopóki mamy do czynienia z pokojowo spacerującymi ludźmi, podczas spontanicznej demonstracji, policja nie ma podstaw do tego, żeby przystępować do legitymowania – mówiła prof. Monika Płatek, która wzięła także udział w konferencji. Podkreśliła, że w przypadku uzasadnionej podstawy prawnej funkcjonariusz musi o niej powiadomić, a także przedstawić się.

Prof. Płatek powiedziała również, że protesty odbywające się na ulicach polskich miast po wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji nie są nielegalne. – Ten sam Trybunał w 2015 r. ustalił definicję zgromadzenia spontanicznego, które jest określone jako zgromadzenie związane z zaistniałym, nagłym, niemożliwym do przewidzenia wydarzeniem związanym ze sferą publiczną. (…) Przypominam, że w Polsce obowiązuje najpierw konstytucja, później ustawy, a na końcu rozporządzenie, na które powołują się policjanci. Nie można stosować przepisów prawa karnego do zdarzeń, które przeradzały się zgromadzenia spontaniczne. A to zgromadzenie jest spontaniczne tak długo, jak długo trwa stan wprowadzony przez wyrok TK Julii Przyłębskiej – mówiła prof. Płatek.

Monika Płatek powiedziała, że działania funkcjonariuszy policji, którzy od 1,5 miesiąca zabezpieczają manifestacje na terenie polskich miast, a przede wszystkim Warszawy, – Mają sprawić wrażenie, ze działania pokojowe nie są pokojowe. Uzbrojeni policjanci przeznaczeni do walk z terrorystami wchodzący w tłum młodych ludzi jest działaniem skrajnie nieodpowiedzialnym. Policja ma obowiązek chronić, nie ma prawa zagrażać – podkreślała prof. Płatek.

Klementyna Suchanow dodała, że kobiety czekają „na jednego sprawiedliwego policjanta, który powie publicznie, że nie zgadza się na takie działania i nie będzie brał w tym udziału”.

Barbara Nowacka
Posłanka Barbara Nowacka w trakcie ulicznego "spaceru". Fot. PAP/Andrzej Lange

Członkinie Strajku Kobiet przypominały policjantom i politykom, za pośrednictwem zgromadzonych mediów, że „przestępstwa które dotyczą przekroczenia władzy się nie przedawniają”.

OSK odniósł się także do sytuacji z 28 listopada, w której posłanka KO Barbara Nowacka została spryskana gazem pieprzowym w twarz przez funkcjonariusza policji. Zdarzenie miało miejsce na Trasie Łazienkowskiej, na wysokości ulicy Marszałkowskiej, którą uczestniczki sobotniego zgromadzenia blokowały. Gdy na miejscu pojawili się funkcjonariusze policji i podjęli próbę usunięcia protestujących kobiet z pasa jezdni, Nowacka podeszła do tworzących kordon policjantów i jednemu z nich prosto w twarz pokazała legitymację poselską. W następnej chwili w kierunku jej twarzy został rozpylony gaz. – Na miejscu policji nie starałabym się tego usprawiedliwiać, bo to jest napaść na funkcjonariusza publicznego – mówiła prof. Płatek. Dodała, że polska policja „niszczy swój wizerunkowy dorobek z ostatnich 30 lat i wraca do sposobu postrzegania z czasów PRL”.

Organizatorki powiedziały na koniec „widzimy się 13 grudnia”.

19 listopada w Sejmie szef MSWiA Mariusz Kamiński mówił, że od momentu wybuchu społecznego, jaki nastąpił po 22 października, to on „na bieżąco nadzoruje działania podległych mu służb, w tym policji” i ponosi „odpowiedzialność każdego typu, w tym polityczną”.

Dodał, że rozumie protestujących. – Nie akceptuję jako polityk, jako człowiek, formy tych protestów, ale rozumiem, że wielu ludzi uznało, że musi zaprotestować i wyrazić swoje poglądy w tej sprawie – tłumaczył, dodając, że niezależenie od tego, jakie poglądy były głoszone na ulicy, policja zawsze stosowała te same zasady. – Niezależnie od haseł działania policji miały być i były stanowcze tam, gdzie trzeba działać stanowczo i zdecydowane punktowo, tam gdzie trzeba było działać zdecydowanie – mówił szef MSWiA.

KW

Lubię to! Skomentuj219 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo