164 obserwujących
9173 notki
24192k odsłony
  3343   0

Facebook i Instagram przywracają strony Donalda Trumpa

Donald Trump. fot. PAP/EPA
Donald Trump. fot. PAP/EPA

Strony prezydenta Donalda Trumpa na Facebooku i Instargamie zostały przywrócone. Nie wiadomo jednak, czy Trump ma do nich dostęp.

Po śmiertelnych zamieszkach na Kapitol, które miały miejsce w USA 6 stycznia Mark Zuckenberg zablokował Trumpa na czas nieokreślony na Instagramie i Facebooku.

Trump postawiony w stan oskarżenia

Donald Trump jako pierwszy prezydent USA w historii został po raz drugi postawiony przez Izbę Reprezentantów w stan oskarżenia. Senat będzie go sądził jako byłego przywódcę USA. Republikaninowi grozi zakaz obejmowania urzędu w przyszłości oraz pozbawienie prezydenckiej emerytury.

Po oskarżeniu Trumpa przez Izbę Reprezentantów o "podżeganie do powstania" artykuł impeachmentu prezydenta zostanie przekazany Senatowi. Tu - jak wcześniej zapowiadało republikańskie przywództwo izby - ze względów proceduralnych proces nie rozpocznie się przed 20 stycznia i zakończeniem kadencji obecnego prezydenta. Senatorzy będą więc sądzić Trumpa jako byłego przywódcę USA w procedurze tzw. późnego impeachmentu.

Oznacza to, że Republikanin nie zostanie pozbawiony prezydentury. Senat może jednak zakazać mu obejmowania najwyższego urzędu w przyszłości, pozbawiając go możliwości startu w kampanii wyborczej w 2024 roku. Trump może też stracić prezydencką emeryturę.

O losie miliardera z Nowego Jorku decydować będzie Senat kontrolowany już przez Demokratów, a nie Republikanów. Po zaprzysiężeniu dwóch demokratycznych senatorów z Georgii to właśnie Demokraci decydować będą o szczegółach jego procesu, m.in. czy i jakich świadków wzywać. Tempo prac - jak się oczekuje - zależeć będzie także od tego, jak bardzo izba zajęta będzie sprawami związanymi z nową administracją, w tym rządowymi nominacjami.

Przy obecności wszystkich stu senatorów do uznania Trumpa winnym potrzeba będzie 67 głosów, do 50 Demokratów dołączyć więc będzie musiało prawdopodobnie 17 Republikanów. Do tej pory co najmniej piątka sygnalizowała, że jest do tego gotowa. Głosowania "za" nie wykluczył też szef Republikanów w Senacie Mitch McConnell, który ma nadzieję, że procedura impeachmentu ułatwi pozbycie się Trumpa z partii.

W USA trwa debata na temat kursu Partii Republikańskiej (GOP) i tego, czy Trump jest jej "motorem" czy "hamulcowym". O przyszłych relacjach obecnego prezydenta z ugrupowaniem zadecydują republikańscy senatorzy, u których notowania prezydenta spadły po szturmie na Kapitol i wecie wobec budżetu obronnego na 2021 rok. Trump wciąż jednak cieszy się sporym zaufaniem elektoratu GOP - z badania dla NBC News wynika, że jedynie 8 procent z nich popiera jego impeachment.

Trump zablokowany po ataku na Kapitol

6 stycznia w Waszyngtonie tysiące zwolenników ustępującego prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa w proteście przeciwko wynikom wyborów prezydenckich z listopada 2020 roku, które Donald Trump wielokrotnie wcześniej podważał, wtargnęło do Kapitolu Stanów Zjednoczonych. Zaginęły 4 osoby. 

Trump opublikował na Twitterze nagranie wideo, w którym wzywa swoich zwolenników, z których część wtargnęła do budynku Kongresu, podczas toczącego się tam posiedzenia mającego ostatecznie uznać wygraną Joe Bidena w wyborach prezydenckich, do pokojowego rozejścia się do domów.

Prezydent USA mówił jednocześnie o tym, że „wybory skradziono”, powtórzył, że zostały one sfałszowane.

Facebook i YouTube usunęły filmik z wypowiedzią Trumpa ze swoich serwisów i zablokowały go na czas nieokreślony.

Zobacz też: Trump na stałe zbanowany na Twitterze. Podano powody blokady konta

KJ


Lubię to! Skomentuj193 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka