164 obserwujących
9173 notki
24192k odsłony
  3124   0

Za blokadą emisji filmu Stankiewicz o katastrofie smoleńskiej stoi Antoni Macierewicz?

Antoni Macierewicz nie chciał, by "Stan zagrożenia" został pokazany na antenie TVP? Fot. KPRM
Antoni Macierewicz nie chciał, by "Stan zagrożenia" został pokazany na antenie TVP? Fot. KPRM

Centrum Monitoringu Wolności Prasy, działające przy Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich, apeluje do władz TVP o jak najszybszą emisję filmu dokumentalnego „Stan zagrożenia” na temat katastrofy smoleńskiej. Autorka dokumentu Ewa Stankiewicz twierdzi, że powodem niewyemitowania filmu były polityczne naciski.

Dokument „Stan zagrożenia” miał zostać wyemitowany w TVP1 w zeszłą środę o godz. 21:00, film był wcześniej promowany przez stację. Jednak w środę po południu pojawiły się informacje, że emisję filmu odwołano. Ostatecznie o godz. 21 w TVP1 transmitowano mecz piłkarski o Superpuchar Włoch.

Centrum informacji Telewizji Polskiej w wydanym wieczorem komunikacie wyjaśniło, że do firmy „wpłynęły zastrzeżenia natury formalno-prawnej, stwarzające poważne wątpliwości co do ryzyka użycia w filmie materiałów prawnie chronionych”. Nadawca poinformował, że po przeprowadzeniu szczegółowych analiz prawnych zdecydowano się przełożyć emisję „Stanu zagrożenia” na 10 kwietnia.

Z informacji portalu Wirtulnemedia.pl wynika, że emisję miał zablokować polityk PiS Antoni Macierewicz. Jak napisał w liście  do ówczesnego prezesa TVP Macieja Łopińskiego, na który powoływały się obecne władze TVP,  Ewa Stankiewicz nie miała prawa na wykorzystanie materiałów należących do podkomisji smoleńskiej - Macierewicz miał zażądać od TVP wstrzymania emisji filmu.

- Nie godzę się na żadną cenzurę treści filmu. A zarzuty skierowane w opisanych okolicznościach wyglądają na pretekst i otwierają furtkę do dalszej blokady - podkreśliła Ewa Stankiewicz. Zwróciła uwagę, że film był mocno promowany, za to słabo nagłośniono przełożenie jego emisji.

Stankiewicz zarzuciła TVP brak profesjonalizmu i niechęć do promowania odważnego dziennikarstwa śledczego.  Jej zdaniem  katastrofę smoleńską w Telewizji można jedynie „upamiętniać”, rzewnie wspominać i „oddawać cześć”. - Wszelkie analityczne i poważne prace śledcze mają „pod górkę”, de facto nie są obecne na antenie - oceniła dziennikarka.

 Przegrała wolność słowa, zwyciężyły naciski polityczne. Nie zobaczycie Państwo filmu "Stan zagrożenia". Tak jak od 5 lat nie widzicie Raportu Podkomisji, podstawowego narzędzia do naprawy bezpieczeństwa Państwa, ani zarzutów prokuratury. Tutaj sojusze są zdumiewające.

Centrum Monitoringu Wolności Prasy zapowiedziało, że wspólnie z Ewą Stankiewicz będzie starało się doprowadzić do emisji „Stanu zagrożenia” w TVP. Organizacja zaapelowała do publicznego nadawcy, żeby pokazał ten dokument „w najbliższym możliwym terminie także ze względu na wyjątkową tematykę tego filmu dokumentalnego oraz osobę jego Autorki gwarantującej wysoki poziom merytoryczny i dziennikarski oraz artystyczny produkowanego dzieła”.

Ponadto CMWP przypomniało, że „wolność słowa i prasy stanowią podstawowe swobody i wartości, do których ochrony obowiązane są wszystkie organy demokratycznego państwa, a jakakolwiek forma cenzury prewencyjnej jest w Polsce konstytucyjnie zakazana”.

W lutym 2016 r. przy MON została powołana podkomisja do ponownego zbadania katastrofy. Gdy w styczniu 2018 roku Antoni Macierewicz został odwołany ze stanowiska szefa MON, dwa dni później jego następca Mariusz Błaszczak powołał go na stanowisko przewodniczącego podkomisji.

W połowie kwietnia 2018 r. podkomisja smoleńska opublikowała raport techniczny. Jego główne tezy głosiły, że samolot Tu-154M został zniszczony wskutek eksplozji; wybuchy nastąpiły nad ziemią. Raport komisji Jerzego Millera z 2011 r. w sprawie katastrofy smoleńskiej został. anulowany.

Pod koniec lutego ub. r. Antoni Macierewicz zapewnił, że 10 kwietnia podkomisja smoleńska przygotuje kolejny raport, choć - jak wskazał - niektóre jego elementy zapewne będą ogłoszone później. Do dziś nie poznaliśmy tego raportu.

ja

Lubię to! Skomentuj125 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka