166 obserwujących
9534 notki
24777k odsłon
  4982   0

Facebook zablokował profil IPN za film o zbrodni na polskich dzieciach

Kadr z filmu "Poznaj nasz strach. Dzieci z Przemysłowej", przygotowanego przez łódzki IPN.
Kadr z filmu "Poznaj nasz strach. Dzieci z Przemysłowej", przygotowanego przez łódzki IPN.

Instytut Pamięci Narodowej poinformował, że 6 lutego Facebook zablokował angielskojęzyczne konto IPN na portalu. Powodem był post sprzed siedmiu miesięcy dot. niemieckich planów germanizacji polskich dzieci w czasie II wojny światowej.

Materiał ten został opublikowany w 80. rocznicę powstania (datowanego na 15 maja 1940) dokumentu „Einige Gedanken über die Behandlung der Fremdenvölker im Osten” („Kilka myśli o traktowaniu obcoplemieńców na Wschodzie””) Heinricha Himmlera, który był wstępną instrukcją akcji germanizacyjnej. IPN określa ten dokument jako „instrukcję porywacza”, zainspirowaną teoriami Walthera Darrégo, ministra Rzeszy ds. żywności i rolnictwa, którego ideologia rasowa „Blut und Boden” („Krew i gleba”) położyła podwaliny pod program denacjonalizacji.

W latach 1940–1945 III Rzesza wywiozła z podbitych ziem setki tysięcy nieletnich, stosując rygorystyczne procedury „kontroli jakości”. Niemcy poszukiwali materiału nadającego się do germanizacji, a dzieci uznane za zdatne ze względu na „dobrą krew” odbierano rodzinom i kierowano do specjalnych obozów, gdzie poddawano je selekcji. Zakwalifikowane do programu przechodziły tam wstępną germanizację, zanim wysłano je do niemieckich rodzin. Dzieci niespełniające nazistowskich kryteriów rasowych trafiały do obozów koncentracyjnych. W sumie na 200 tys. polskich dzieci objętych niemiecką akcją po wojnie odnalazło się tylko 30 tys.

To kolejny przypadek zablokowania materiałów historycznych IPN na portalu Facebook. W połowie stycznia FB zablokował możliwość zagranicznej promocji filmu o niemieckim obozie przy ul. Przemysłowej w Łodzi, do którego w latach 1942–1945 trafiło ok. 3 tys. polskich dzieci.

Wtedy pojawił się komunikat, że to materiał dotyczący „kampanii politycznej o charakterze społecznym”. Film był zablokowany przez trzy dni. Po interwencji materiał odblokowano bez podania uzasadnienia i udzielenia odpowiedzi.

- To wydarzenie było dla nas ogromnym zaskoczeniem, ponieważ była to w naszej opinii cenzura materiałów o charakterze historycznym. Trudno więc zrozumieć, dlaczego ten film został oceniony jako polityczny, skoro jego podstawą są relacje polskich dzieci, które przeszły przez obóz na Przemysłowej. Do zmiany tej decyzji przyczyniła się niewątpliwie szeroka akcja wsparcia internautów i wielu portali internetowych. Sądzę, że ktoś zorientował się, iż popełnił błąd, i zmienił tę decyzję - mówi dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi, dr hab. Dariusz Rogut.

Dla historyka ponowna blokada profilu IPN jest "podwójnie niezrozumiała". - Film był przecież dostępny już od 15 maja 2020 r. Była to 80. rocznica wydania przez Heinricha Himmlera instrukcji dotyczącej germanizacji polskich dzieci. Jako dyrektorowi łódzkiego oddziału IPN i zawodowemu historykowi trudno mi powiedzieć, na jakiej podstawie tego rodzaju materiały są blokowane przez administratorów portalu. Udzielono nam informacji, że „winne są” pewne algorytmy, które mogą blokować niektóre sformułowania. Wiemy jednak, że algorytmy te są wprowadzane do systemu przez pracowników Facebooka. Można więc zakładać, że pewne sformułowania dotyczące niemieckiej polityki wobec polskich dzieci mogły celowo znaleźć się w algorytmach przygotowanych przez portal. W tym kontekście może jednak zaskakiwać, że działania algorytmów zostały podjęte dopiero kilka miesięcy po publikacji filmu, a nie natychmiast po jego udostępnieniu - wyjaśnia Rogut.

Dyrektor dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi uważa, że takie działania edukacyjne, przywracające pamięć historyczną, mogą być dla niektórych niekorzystne wizerunkowo. - Być może zatem celem jest blokowanie lub ograniczanie dostępu do materiałów popularyzujących historię - zastanawia się.

To film, który zablokowano w styczniu:ja

Lubię to! Skomentuj174 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka