Zarząd PO wzywa rządzących, by „zaprzestali ataku na niezależne media w Polsce”

Platforma Obywatelska nie godzi się na podatek medialny. Fot. Flickr/premierrp
Platforma Obywatelska nie godzi się na podatek medialny. Fot. Flickr/premierrp

Platforma Obywatelska nigdy nie poprze prawa, którego celem jest osłabianie demokracji i podważenie wolności słowa - czytamy w stanowisku władz PO.

Na początku lutego do wykazu prac legislacyjnych rządu wpisano projekt ustawy, której konsekwencją będzie wprowadzenie składki z tytułu reklamy internetowej i reklamy konwencjonalnej. Zgodnie z założeniami połowa wpływów ze składek od reklam ma trafić m.in. do NFZ. Rząd zapewnia, że projektowane rozwiązania są na razie na etapie konsultacji, ale zapowiedź zmian wywołała ostry sprzeciw dużej części mediów prywatnych. W ramach wspólnej akcji „Media bez wyboru” telewizje TVN24 i Polsat News zamiast programu nadają w środę specjalny komunikat. Na portalach, m.in. TVN24, Onet i Interia czytelnicy nie przeczytają żadnego artykułu. Do akcji przyłączyły się również niektóre dzienniki.

Rządowe plany niepokoją też Platformę Obywatelską. Jak podkreślono w wydanym w środę stanowisku Zarządu Krajowego PO, „jednym z podstawowych fundamentów demokracji są wolne media” - niezależne od polityków i zmieniających się rządów. „Podstawowym zadaniem wolnych mediów jest patrzenie władzy na ręce. Każdej władzy. To za pośrednictwem mediów obywatele sprawują kontrolę nad tymi, których wybrali. To niezależne media są jednym z gwarantów wolności słowa” - napisano w oświadczeniu władz Platformy.

Zdaniem PO „rząd PiS różnymi sposobami stara się ograniczyć ich działalność”. „Władza deprawuję, a władza absolutna deprawuje absolutnie, dlatego w każdym systemie demokratycznym wolne media pełnią kluczową rolę. Gdyby nie wolne media, Polacy nigdy nie dowiedzieliby się o wielu aferach rządu PiS. Od nagród finansowych, jakie wypłacali sobie ministrowie rządu Beaty Szydło, po szemrane interesy przy zakupie respiratorów i maseczek w dobie pandemii” - zaznaczono w stanowisku zarządu Platformy.

„Bez wolnych mediów bylibyśmy skazani na propagandowy przekaz mediów uzależnionych od rządzącej partii, które stosują nachalną i kłamliwą propagandę, wprowadzając przy tym głębokie podziały w polskim społeczeństwie” - dodano.

Platforma Obywatelska
Rządowe plany niepokoją Platformę Obywatelską. Fot. Flickr/premierrp

W stanowisku władz PO napisano ponadto, że „wolne media stoją na straży rzetelnej informacji, której nieskrępowany obieg jest sercem każdego demokratycznego państwa i otwartego społeczeństwa”. „Nakładanie na niezależne od rządu środki przekazu dodatkowego, drakońskiego podatku jest zjawiskiem niedopuszczalnym i szkodliwym dla wolności słowa i życia publicznego w Polsce” - ocenili autorzy stanowiska.

Tłumaczenie zaś - jak czytamy - „że dzięki temu wzmocniona zostanie polska kultura czy służba zdrowia należy uznać ze przejaw politycznego cynizmu w sytuacji, gdy rząd każdego roku na upartyjnioną TVP przeznacza z naszych podatków 2 miliardy złotych”. „Znacznie większą korzyść Polakom przyniosłaby likwidacja TVP Info i przekazanie tych 2 mld na ochronę zdrowia, tak jak wielokrotnie postulowaliśmy” - podkreślono w dokumencie.

W ocenie władz Platformy „nowy podatek nałożony na niezależne media ma zasilić kasę mediów rządowych, których celem jest walka z opozycją i tymi wszystkimi, którzy nie zgadzają się z autorytarną, dzielącą Polskę polityką Prawa i Sprawiedliwości”.

„Zarząd Krajowy Platformy Obywatelskiej stwierdza, że każdy zamach na niezależność mediów jest jednocześnie zamachem na podstawy polskiej demokracji. Platforma Obywatelska nigdy nie poprze prawa, którego celem jest osłabianie demokracji i podważenie wolności słowa” - zapewniono w oświadczeniu zarządu PO. „Wzywamy rządzących, by zaprzestali ataku na niezależne media w Polsce. Apelujemy do wszystkich ludzi dobrej woli, by solidarnie wsparli obronę wolności mediów. To nasza wspólna sprawa!” - głosi stanowisko władz PO.

KW

Lubię to! Skomentuj126 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura