164 obserwujących
9154 notki
24163k odsłony
  2696   0

Szymon Hołownia nie może zarejestrować partii Polska 2050, bo już ktoś go ubiegł

W najnowszych sondażach Polska 2050 Szymona Hołowni zajmuje trzecie miejsce, fot. Polska 2050.
W najnowszych sondażach Polska 2050 Szymona Hołowni zajmuje trzecie miejsce, fot. Polska 2050.

Szymon Hołownia nie zdążył jeszcze zarejestrować partii Polska 2050, a już inne ugrupowanie przyjęło taką nazwę - informuje "Rzeczpospolita". Kilka dni przed złożeniem przez Hołownię wniosku o rejestrację partii o nazwie Polska 2050, ubiegła go partia nazywająca się wcześniej Jeden-PL.

Hołownia wkrótce po wyborach prezydenckich, w których zajął trzecią lokatę, zarejestrował stowarzyszenie Polska 2050, a 3 listopada do sądu trafił z kolei wniosek o rejestrację partii politycznej.

"Jednak Hołownia dał się ubiec. Kilka dni wcześniej inna partia oficjalnie zmieniła nazwę na Polska 2050. Dotąd nazywała się Jeden-PL. Jej siedzibą jest Kościan w Wielkopolsce i jest jednym z niemal 90 ugrupowań zarejestrowanych w Polsce" - podaje "Rz".

- Kilka miesięcy temu przyszli do nas ludzie, którzy odeszli od Szymona Hołowni, z propozycją, by zarejestrować partię pod tą nazwą. Zmieniliśmy nazwę po to, by oni nie zrobili tego sami, bo byłoby to wymierzone w Hołownię, albo żeby nazwa nie została zajęta przez osoby sympatyzujące z PiS - wyjaśnia prezes partii Włodzimierz Zydorczak.

Jak dodał, "zabezpieczyliśmy tę markę dla niego, licząc na współpracę, o czym poinformowaliśmy go e-mailowo".

Według "Rz" Szymon Hołownia i jego współpracownicy takim prezentem nie są zainteresowani. - Nie znamy tego pana. A partia nie jest stolikiem w restauracji, który można zarezerwować – mówi wiceprezes ruchu Michał Kobosko.

Jak wyjaśnia, 3 listopada, czyli w momencie złożenia wniosku o rejestrację partii Hołowni, informacje o istnieniu ugrupowania Polska 2050 nie figurowały jeszcze w rejestrze Sądu Okręgowego w Warszawie. I zastrzega, że od początku współtworzona przez niego partia miała nazywać się nieco inaczej – "Polska 2050 Szymona Hołowni". - Czekamy na decyzję sądu, a w przypadku zaistnienia sporu podejmiemy odpowiednie kroki prawne – dodaje Kobosko.

Na razie w Sejmie zarejestrowano koło poselskie Polski 2050. Było to możliwe po przejściu Pauliny Hennig-Kloski - wcześniej posłanki Nowoczesnej z klubu Koalicja Obywatelska - do Polski 2050. Koła poselskie ruchu musi liczyć minimum 3 osoby.

Oprócz trzech posłanek, reprezentantem Polski 2050 w parlamencie jest również senator Jacek Bury.

ja

Lubię to! Skomentuj50 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka