164 obserwujących
9498 notek
24720k odsłon
  1125   0

Policja wlepia mandaty za brak maseczki

Na ulicy mamy obowiązek noszenia maseczki.
Na ulicy mamy obowiązek noszenia maseczki.

Od wczoraj ponad 1500 osób dostało mandat za brak maseczki na twarzy. Kara może wynosić nawet 1000 zł.

- Ostatniej doby w związku z nieprzestrzeganiem nakazu zakrywania ust i nosa pouczyliśmy 271 osób, nałożyliśmy mandaty na 1542 osoby, a w ponad 200 przypadkach skierowaliśmy wnioski o ukaranie do sądu - poinformował rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

Od chwili wprowadzenia obowiązku zakrywania ust i nosa policjanci pouczyli ponad 221 540 osób. 287 600 zostało ukaranych mandatem karnym, a w ponad 43 500 przypadków skierowano wnioski o ukaranie do sądu.

Rzecznik policji mówi, że w przypadku skierowania wniosków do sądu - jak pokazują doświadczenia z poszczególnych garnizonów - w zdecydowanej większości spraw sąd skazuje sprawców wykroczeń. - Wejście w życie znowelizowanych przepisów kodeksu wykroczeń odnoszących się wprost do nakazów, zakazów i ograniczeń zakończyło wszelkie dyskusje w zakresie egzekwowania przepisów przez funkcjonariuszy - powiedział.

Znowelizowany art. 116 kodeksu wykroczeń stanowi podstawę do egzekwowania przepisów. Analiza wniosków o ukaranie skierowanych do sądu wskazuje, że w zdecydowanej większości obwinieni są skazywani - tłumaczył.

- W pierwszej kolejności zawsze apelujemy o stosowanie się do obowiązujących ograniczeń, informujemy i przekazujemy komunikaty, również jeżeli to możliwe przy pomocy urządzeń nagłaśniających, zwłaszcza w miejscach gromadzenia się osób. Jeżeli pomimo zwrócenia uwagi osoby nie stosują się do poleceń każdy naruszający prawo musi liczyć się z surowymi konsekwencjami prawnymi - mówi insp. Ciarka.

Poinformował również, że ostatniej doby policjanci skontrolowali ponad 2000 środków publicznego transportu zbiorowego; od początku wprowadzenia obostrzeń w środkach komunikacji przeprowadzono ponad 518 tysięcy kontroli.

- Od początku działań skontrolowano również niemal 1,4 mln placówek handlowych oraz ponad 6970 miejsc, gdzie organizowane są dyskoteki - przypominamy, że obecnie wprowadzony jest całkowity zakaz organizacji dyskotek. Skontrolowano również ponad 14600 miejsc organizacji wesel - informuje policja.

Według informacji policji od początku działań związanych ze zwalczaniem epidemii w Polsce prawie 51,7 milionów razy policjanci sprawdzali osoby skierowane na kwarantannę. - Ostatniej doby sprawdziliśmy ok. 176 tys. osób skierowanych na kwarantannę, w ok. 700 przypadkach stwierdziliśmy uchybienia kwalifikujące się do wyciagnięcia konsekwencji prawnych - powiedział insp. Ciarka.

Policja przypomina, że Powiatowy Państwowy Inspektor sanitarny na osoby uchylające się od kwarantanny może nałożyć zgodnie z ustawą z 2008 roku o zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi karę pieniężna do 30 tys. zł. Pamiętajmy o tym, aby nie zdziwiła nas ewentualna decyzja o karze pieniężnej wymierzona przez Państwową Inspekcje Sanitarną.

Przypominamy, że od soboty 27 lutego obowiązuje zakaz noszenia przyłbic i innych osłon twarzy niż maseczki. Więcej o tym przeczytasz tutaj: 1000 zł kary za przyłbicę

BG


Lubię to! Skomentuj41 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości