166 obserwujących
9534 notki
24776k odsłon
  813   1

Premier Morawiecki wrócił z krótkiej wizyty we Francji. O czym rozmawiał z Macronem?

Spotkanie Mateusza Morawieckiego z Emmanuelem Macronem, fot. PAP/EPA/IAN LANGSDON
Spotkanie Mateusza Morawieckiego z Emmanuelem Macronem, fot. PAP/EPA/IAN LANGSDON

Szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki przebywał w Paryżu, gdzie spotkał się w Pałacu Elizejskim z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Tematem rozmów był program szczepień i sposoby pozyskiwania szczepionek. Premier zapowiedział również francuskie inwestycje w Polsce, które poznamy w najbliższych tygodniach.

Jak mówił Mateusz Morawiecki - razem z Emmanuelem Macronem wezwał do tego, aby "nie wywozić szczepionek z Europy". - Dzisiaj mamy do czynienia z taką sytuacją, że Europa produkuje bardzo dużo szczepionek, ale znaczna część tych szczepionek jest wywożona poza Europę - powiedział premier.

- Wzywamy KE do tego, żeby maksymalnie skutecznie egzekwować pozyskanie szczepionek w związku z umowami, które zostały zawarte kilka miesięcy temu - dodał.

Szef rządu zapewnił, że infrastruktura w Polsce jest przygotowana na to, żeby przyjąć nawet trzy, cztery lub pięć razy więcej chętnych do zaszczepienia osób, niż ma to miejsce obecnie. - To jest bardzo ważne, aby doprowadzić do sytuacji, w której odporność zbiorowa, którą nabierzmy, pomoże w przerwaniu łańcucha zakażeń - zaznaczył.


Morawiecki poinformował, że rozmowa z Maronem dotyczyła także współpracy energetycznej, w tym w energetyce atomowej, współpracy w ramach NATO, inwestycji z Funduszu Odbudowy oraz transformacji energetycznej. - Cieszę się, że pan prezydent Macron podziela nasz pogląd dotyczący transformacji sektora energetycznego w Polsce, która to transformacja musi być sprawiedliwa - mówił.

Szef polskiego rządu podkreślił, że Francja podziela również konieczność wdrożenia ochrony przemysłu ciężkiego poprzez uwzględnienie kosztów emisji CO2 zagranicą. - Trzeba na zewnętrznych granicach UE wprowadzić odpowiednią opłatę od śladu węglowego i my optujemy za tym, ponieważ jest to dobre dla polskiego przemysłu i dobrze się stało, że pan prezydent Macron popiera nas w tej sprawie - powiedział Morawiecki.

Premier akcentował także wspólne stanowisko Polski i Francji w kwestii podatku cyfrowego, który miałby zostać nałożony na wielkie korporacje cyfrowe.

W tym kontekście wspomniał o konieczności wzmocnienia walki z rajami podatkowymi, w tym kilkoma rajami podatkowymi funkcjonującymi w UE. - Będziemy coraz ostrzej na arenie międzynarodowej w tym kontekście występować - przekonywał szef rządu.

Wśród pozostałych tematów rozmów wymienił współpracę w infrastrukturze, przemyśle obronnym i przemyśle kosmicznym.

Ponadto - jak dodał - rozmowy z Macronem dotyczyły zagrożeń geopolitycznych ze strony Rosji, problemów między Turcją i Grecją oraz programu cyfrowego 5G.

Szef polskiego rządu w Paryżu spotkał się także z przedstawicielami Francuskiego Związku Pracodawców MEDEF. - W ciągu najbliższych kilku dni postaramy się dopiąć szczegóły, ale pewne potężne inwestycje, dodatkowe, udało się tam ostatecznie uzgodnić - poinformował Morawiecki.

Premier dodał, że szczegóły tych inwestycji będą przedstawione w najbliższych dniach lub tygodniach i będą dotyczyły utworzenia nowych miejsc pracy i wsparcia polskiej gospodarki po pandemii.

Morawiecki pytany o projekt paszportu szczepionkowego przedstawionego przez KE podkreślił, że budzi on kontrowersje wśród niektórych państw. Dodał, że Polska i Francja w wyniku rozmów przybliżyły swoje stanowiska, w tym konieczność pogodzenia kwestii swobody przemieszczania się i stworzenia zasad, które nie byłyby dyskryminujące dla obywateli poszczególnych państw.

- Prowadzimy polemikę, zdajemy sobie sprawę, że jest to bardzo ważne dla linii lotniczych, przemysłu lotniczego, ale chcemy, żeby to był system sprawiedliwy, niedyskryminujący - mówił premier.

Dopytywany o to, jak skuteczniej egzekwować od producentów szczepionek dostarczanie ich w zamówionych ilościach, odparł, że państwa UE współfinansowały prace nad szczepionkami. - Dzisiaj mamy prawo żądać, żeby te szczepionki zostawały w Europie. Jesteśmy wspólnie tego samego zdania, że powinniśmy użyć siły gospodarczej, perswazyjnej, siły KE, UE - mówił.

Premier podkreślał, że w wyniku braku dostaw polski system szczepień jest wykorzystywany w "20-25 proc.", a Polska w efekcie mogłaby szczepić nawet 10 mln osób miesięcznie.

ja

Lubię to! Skomentuj27 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka