Andrzej Poczobut zatrzymany przez reżim Łukaszenki

Polsko-białoruski dziennikarz Andrzej Poczobut. Fot. PAP/Rafał Guz
Polsko-białoruski dziennikarz Andrzej Poczobut. Fot. PAP/Rafał Guz

W Grodnie białoruskie służby zatrzymały członka Związku Polaków na Białorusi Andrzeja Poczobuta - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk. 

W środę Andżelika Borys, prezes Związku Polaków na Białorusi, została skazana na 15 dni aresztu za organizację "nielegalnej imprezy masowej". Za taką władze uznały tradycyjny doroczny jarmark Grodzieńskie Kaziuki.

W czwartek rano o zatrzymaniu Andrzeja Poczobuta, członka zarządu Związku Polaków na Białorusi, napisał na Twitterze Michał Dworczyk. 

- Dziś nad ranem został zatrzymany w Grodnie Andrzej Poczobut. Człowiek prawy i pryncypialny od lat walczący o prawa Polaków na Białorusi, wielokrotnie represjonowany przez reżim Łukaszenki. Członek zarządu Związku Polaków na Białorusi. Andrzej trzymaj się! Nie zostawimy Was - napisał w czwartek szef kancelarii premiera.

Z relacji Agnieszki Romaszewskiej wynika, że białoruskie władze zarzucają Poczobutowi "rozniecanie wrogości między narodami". - Milicja weszła też do siedziby Związku Polaków w Grodnie i do polskiej szkoły społecznej prowadzonej przez Związek Polaków. Trwa rewizja - oświadczyła. 


- Polskie partie powinny mieć wspólną długofalową politykę wspierania zagrożonej na Białorusi represjami polskości. To jest sprawa ponad podziałami - zachęcał Poczobut w sieci tuż przed zatrzymaniem. 

Andrzej Poczobut jest zaangażowany w działalność Związku Polaków na Białorusi od lat 90. Dziennikarz należy do ostrych krytyków Aleksandra Łukaszenki, co przypłacił represjami - często bywał aresztowany i więziony. Od 2006 współpracuje z "Gazetą Wyborczą" jako korespondent w Grodnie. Poczobut zajmuje się też tematyką służb specjalnych, ze szczególnym uwzględnieniem sowieckiej tajnej policji na terenie Zachodniej Białorusi. 

GW


Lubię to! Skomentuj91 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka