167 obserwujących
9598 notek
24887k odsłon
  310   0

Andrzej Duda: Nie zostawimy naszych rodaków na Białorusi samych sobie

Prezydent RP Andrzej Duda podczas oświadczenia dla mediów w siedzibie Biura Bezpieczeństwa Narodowego w Warszawie. Fot. PAP/Marcin Obara
Prezydent RP Andrzej Duda podczas oświadczenia dla mediów w siedzibie Biura Bezpieczeństwa Narodowego w Warszawie. Fot. PAP/Marcin Obara

Nie zostawimy naszych rodaków na Białorusi samych sobie, będziemy interweniowali w ich sprawie - zapowiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda.

W czwartek prezydent spotkał się w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego z szefami służb specjalnych, gdzie omawiana była sprawa po zatrzymaniu prezes Związku Polaków na Białorusi Andżeliki Borys i członka zarządu ZPB Andrzeja Poczobuta.

– Społeczeństwo białoruskie to jest społeczeństwo naszych przyjaciół. Naród białoruski i mieszkający wśród Białorusinów Polacy, którzy mieszkają na tej ziemi z dziada pradziada, są naszymi przyjaciółmi. Wszyscy razem chcemy dla Białorusi jak najlepiej, chcemy jak najlepiej dla narodu białoruskiego – oświadczył po spotkaniu Duda.

– Jest rzeczą bezprecedensową, że obecne władze Białorusi, które nie mają do końca legitymacji społecznej, bo wiemy jak wyglądały ostatnie wybory prezydenckie, postępują w taki sposób, że aresztują przedstawicieli polskiej mniejszości, że aresztują przedstawicieli legalnie działających polskich organizacji – dodał prezydent. Zapewnił też, że Polska będzie w tym zakresie działać legalnie i zgodnie z międzynarodowymi standardami.

Andrzej Duda zapowiedział też, że Polska „wszelkimi legalnymi metodami będzie dążyła do tego, żeby prawo międzynarodowe, w tym prawo Polaków mieszkających na Białorusi, jako przedstawicieli mniejszości narodowej, było przestrzegane zgodnie z międzynarodowymi standardami”.

Prezydent przypomniał, że rozmawiał już z sekretarz generalną OBWE Helgą Schmid i zwrócił się o to, by sprawa Białorusi została postawiona na forum OBWE, gdzie zostałyby podjęte odpowiednie uchwały,

Andrzej Duda poinformował, że jeszcze w czwartek będzie też rozmawiał z prezydent Estonii Kersti Kaljulaid, która zasiada w tej chwili w Radzie Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych.

– Będę się zwracał o to, by w Radzie Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych podjęła interwencję w tej sprawie i podniosła, po pierwsze sprawę Polaków mieszkających na Białorusi i aresztowań, które są całkowicie bezprawne, ale także w ogóle sprawę białoruską – zapowiedział prezydent.

W czwartek nad ranem w Grodnie zatrzymany został członek zarządu Związku Polaków na Białorusi Andrzej Poczobut. We wtorek zatrzymana została prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys, a w środę skazana na 15 dni aresztu za organizację „nielegalnej imprezy masowej”, za jaką władze uznały zorganizowany 7 marca tradycyjny doroczny jarmark Grodzieńskie Kaziuki.

KW

Lubię to! Skomentuj42 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka