168 obserwujących
9918 notek
25416k odsłon
  1270   0

PiS odpowiada Platformie: To w ich czasach był prawdziwy exodus młodych lekarzy

Wnętrze tymczasowego szpitala dla pacjentów zakażonych Covid-19 na lotnisku w Pyrzowicach. Fot. PAP/Andrzej Grygiel
Wnętrze tymczasowego szpitala dla pacjentów zakażonych Covid-19 na lotnisku w Pyrzowicach. Fot. PAP/Andrzej Grygiel

To w czasach rządów Platformy Obywatelskiej mieliśmy do czynienia z prawdziwym exodusem zarówno młodych lekarzy, jak i studentów i pielęgniarek, bo nie było tutaj dla nich pracy, dobrej płacy, perspektywy rozwoju - ocenił wicemarszałek Senatu Marek Pęk (PiS).

W sobotę PO zaprezentowała program „Uzdrowimy Polskę”, który zakłada m.in. kompleksowe przebadanie po pandemii wszystkich Polaków, uruchomienie 100 szpitali leczących bez limitów zdiagnozowane choroby, uruchomienie szybkiej ścieżki dostępu do specjalistów i stworzenie oddziałów rehabilitacji pocovidowej. Mówiono też o potrzebie masowego testowania Polaków na obecność koronawirusa. Program ten prezentował m.in. Bartosz Arłukowicz, który w latach 2011-2015 był ministrem zdrowia.

Te propozycje, podczas sobotniego briefingu prasowego w Krakowie, skomentował wicemarszałek Senatu Marek Pęk (PiS), który podkreślił, że jest „po prostu oburzony całą tą konferencją”.

– Parę tygodni temu poseł (Sławomir) Nitras, który jest symbolem politycznego awanturnictwa, mówił jak uzdrowić debatę parlamentarną, a dzisiaj poseł Arłukowicz, który jest chyba najgorszym w historii ministrem zdrowia, mówił jak uzdrowić służbę zdrowia – ocenił Pęk.

Jego zdaniem sposób, w jaki politycy PO dokonywali tego ostatniego, Polacy obserwowali przez wiele lat. Wśród działań, których w jego ocenie mieli dopuszczać się w tamtym czasie członkowie Platformy, Pęk wymienił m.in. likwidowanie szpitali i niepodnoszenie wydatków z budżetu na służbę zdrowia.

– Dzisiaj mają czelność mówić o tym, że należy skokowo zwiększać finansowanie, że należy zwiększać kadry, ilość studentów i absolwentów medycyny – wskazał wicemarszałek Senatu. Ocenił, że „to w czasach ich rządów mieliśmy do czynienia z prawdziwym exodusem zarówno młodych lekarzy, jak i studentów i pielęgniarek, bo nie było tutaj dla nich pracy, dobrej płacy, perspektywy rozwoju”.

Propozycje PO skrytykował także wojewoda małopolski Łukasz Kmita, który ocenił, że gdyby Platforma dalej rządziła, to szpitale byłyby zamknięte, a „ludzie umieraliby na ulicach, i trzeba to jasno i wyraźnie powiedzieć”. – Dzisiaj ludzie, którzy niszczyli służbę zdrowia, chcą ją odbudowywać. To jest największa obłuda – wskazał.

Wojewoda podkreślił, że „na obłudzie i fałszu nie da się budować bezpieczeństwa Polaków”. – Polacy pokazali Platformie Obywatelskiej czerwoną kartkę. Dlatego apeluję do wszystkich jej działaczy: przestańcie szkodzić i przeszkadzać nam w sprawnym działaniu – powiedział Kmita.

Wojewoda, nawiązując do toczącej się obecnie walki z koronawirusem, podkreślił, że zdaje sobie sprawę, iż wśród zaangażowanych w nią lekarzy są osoby o poglądach innych niż jego własne. – Ale nie przeszkadza nam to w budowaniu swoistego mostu bezpieczeństwa Małopolan – zapewnił Kmita. – Natomiast politycy Platformy Obywatelskiej dzisiaj w Warszawie zakpili z Polaków, i jestem tym bardzo mocno oburzony – podsumował.

KW

Lubię to! Skomentuj69 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo