166 obserwujących
9535 notek
24777k odsłon
  633   0

"Uzdrowimy Polskę". PO proponuje własny program zdrowotny

Platforma Obywatelska przedstawiła plan reformy ochrony zdrowia pod tytułem "Uzdrowimy Polskę". fot. PAP
Platforma Obywatelska przedstawiła plan reformy ochrony zdrowia pod tytułem "Uzdrowimy Polskę". fot. PAP

Platforma Obywatelska przedstawiła plan reformy ochrony zdrowia pod tytułem "Uzdrowimy Polskę". Zakłada on między innymi stworzenie sieci stu szpitali "bezlimitowych", przeprowadzenie powszechnych badań zdrowia Polaków i uruchomienie oddziałów "rehabilitacji pocovidowej".

Platforma Obywatelska zaprezentowała w sobotę pakiet propozycji na rzecz reformy ochrony zdrowia zatytułowany "Uzdrowimy Polskę". - Chcemy wam zaproponować coś, czego w powojennej historii nie było. Wielki program zdrowotny, który stanie się elementem zdrowego społeczeństwa - zadeklarował Budka.

Jak podkreślił, aby tego dokonać, należy przede wszystkim wyeliminować chaos panujący w ochronie zdrowia. - Niestety w ostatnich dniach, miesiącach Polska stała się niechlubnym liderem w Europie. Trzeba to zmienić - przekonywał szef Platformy.

Przypomniał, że do tej pory z powodu COVID-19 zmarło w Polsce 50 tysięcy osób. - Co więcej nie tylko chodzi o ludzi, którzy przegrali walkę z tą chorobą, chodzi również o tych, którzy nie mieli szansy na to, by znaleźć się w systemie ochrony zdrowia, dlatego, że nie było dla nich miejsca w polskich placówkach - mówił lider PO.


Badanie wszystkich Polaków i "sieć szpitali bezlimitowych"

Na nowy pakiet zdrowotny PO i Koalicji Obywatelskiej składa się między innymi propozycja sporządzenia "bilansu zdrowotnego Polaków". Budka argumentował, że z powodu niewydolności systemu ochrony zdrowia wielu Polaków nie było w stanie dostać się do lekarza. - Ważna jest diagnoza. Tak, przebadamy wszystkich Polaków, począwszy od tych najmniejszych, najmłodszych, poprzez dorosłych, a skończywszy na seniorach - zapowiedział polityk.

Szef PO obiecał też stworzenie "sieci stu szpitali bezlimitowych". W placówkach tych - jak mówił - leczeni byliby ci, których zdiagnozowano wcześniej w ramach "bilansu zdrowotnego Polaków".

Platforma zaproponowała też utworzenie "oddziałów rehabilitacji pocovidowej". Niedługo po zakończeniu konferencji PO Ministerstwo Zdrowia ogłosiło na Twitterze, że "w przyszłym tygodniu ruszy projekt szerokiej rehabilitacji postcovidowej".


- Nasz program można sprowadzić do jednego zdania: człowiek jest najważniejszy, nie polityka, nie urzędy, ale właśnie człowiek - podsumował Budka.

100 miliardów złotych na służbę zdrowia

Budka przyznał, że realizacja programu zdrowotnego to koszt około 100 miliardów złotych. Środki te - według niego - mogłyby pochodzić m.in. z Krajowego Planu Odbudowy, zysków wypracowanych przez Narodowy Bank Polski i spółki skarbu państwa, a także z likwidacji niektórych absurdalnych - zdaniem Budki - wydatków budżetowych, jak na przykład dotacji na przedsięwzięcia o. Tadeusza Rydzyka czy dla TVP oraz inwestycji typu budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Arłukowicz: utworzymy sieć białych szpitali

Europoseł PO Bartosz Arłukowicz krytykował rząd za brak decyzji o utworzeniu sieci białych szpitali, czyli chronionych przed wirusem, w których leczone byłyby tylko osoby niezainfekowane. - Utworzymy sieć białych szpitali przygotowanych do tego, aby ratować życie tych, którzy z wirusem nie walczą - powiedział.

Remedium na brak kadr jest - zdaniem PO - rezygnacja z egzaminów specjalizacyjnych młodych lekarzy. - Wzywam ministra zdrowia do odstąpienia od egzaminów dla lekarzy, którzy zdają specjalizację. Miejscem tych lekarzy jest szpital, a nie sala egzaminacyjna - mówił Arłukowicz.

KJ

Lubię to! Skomentuj60 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo