Korupcja przy budowie dróg w Białej Podlaskiej. Urzędnicy zatrzymani przez CBA

CBA zatrzymało urzędników i przedsiębiorców. fot. gov.pl
CBA zatrzymało urzędników i przedsiębiorców. fot. gov.pl

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało trzech urzędników z Białej Podlaskiej i trzech przedsiębiorców podejrzewanych o ustawianie przetargów na inwestycje drogowe. Prokuratura postawiła im m.in. zarzuty przekroczenia uprawnień.

Wydział komunikacji społecznej Biura potwierdził PAP, że zatrzymani przez funkcjonariuszy z lubelskiej delegatury CBA, to zastępca wójta gminy Biała Podlaska, inspektorzy ds. inwestycji drogowych z tego urzędu gminy oraz z Urzędu Miasta Biała Podlaska i trzej lokalni przedsiębiorcy.

CBA przeszukało miejsca zamieszkania zatrzymanych, siedziby firm i miejsca ich zatrudnienia.

Wydział podał, że zatrzymania, to wynik kilkutygodniowego śledztwa dotyczącego podejrzenia nieprawidłowości przy organizowaniu przetargów, wszczętego w oparciu o materiały zgromadzone przez CBA i prowadzonego pod nadzorem Ośrodka Zamiejscowego w Białej Podlaskiej Prokuratury Okręgowej w Lublinie.

Postępowanie dotyczyło podejrzenia przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez pracowników Urzędu Miasta Biała Podlaska oraz Gminy Biała Podlaska w związku z prowadzonymi przetargami. W sprawie badany był okres od lutego do lipca 2020 r.

Śledczy ustalili, że urzędnicy przekazywali przedsiębiorcom poufne informacje dotyczące planowanych inwestycji w zakresie infrastruktury drogowej, w tym przebudowy i remontu dróg, zatok autobusowych i ścieżek rowerowych.

"Wszystko wskazuje na to, że faworyzując oferentów uzgadniali z nimi opis przedmiotu zamówienia, kwotę przeznaczoną na realizację inwestycji oraz wymagania związane z planowanymi zadaniami, stawiając ich w uprzywilejowanej pozycji względem innych potencjalnych wykonawców" - poinformował PAP wydział.

Zatrzymani przez CBA urzędnicy działali tym samym w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez firmy, które dzięki temu wygrywały przetargi.

Prokuratura postawiła urzędnikom zarzuty nadużycia uprawnień oraz ujawniania informacji osobom nieuprawnionym. Przedsiębiorcom zarzucono nakłanianie urzędników do nieuprawnionego udzielania informacji i nadużycia uprawnień w związku z planowanymi i prowadzonymi postępowaniami o udzielanie zamówień publicznych.

CBA zaznaczyło, że postępowanie nadal rozwija się.

KJ

Lubię to! Skomentuj10 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka