169 obserwujących
9928 notek
25432k odsłony
  855   0

Wybory prezydenckie w Rzeszowie. Jest data

Rynek w Rzeszowie. fot. Wikimedia
Rynek w Rzeszowie. fot. Wikimedia

Przedterminowe wybory na prezydenta Rzeszowa, które miały odbyć się 9 maja, mają zostać przesunięta na 13 czerwca - wynika z projektu rozporządzenia premiera Mateusza Morawieckiego, który został opublikowany przez Rządowe Centrum Legislacji.

Przedterminowe wybory prezydenta Rzeszowa - po rezygnacji wieloletniego włodarza miasta Tadeusza Ferenca - zaplanowane były na 9 maja. Główny Inspektor Sanitarny wydał jednak opinię, że przedterminowe wybory samorządowe - z uwagi na sytuację epidemiczną - powinny zostać przesunięte.

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekty rozporządzeń dotyczące terminu przedterminowych wyborów w samorządzie w kilku gminach i miastach, w tym w Rzeszowie.

Zgodnie z projektem rozporządzenia, nowa data przedterminowych wyborów prezydenta Rzeszowa będzie to niedziela 13 czerwca 2021 r.

W uzasadnieniu do projektu rozporządzenia przywołane zostało stanowisko GIS, który wskazuje, że mimo stopniowej poprawy, sytuacja epidemiczna nadal jest zmienna i ryzykowna.

"Stąd też proponuje się w przedterminowych wyborach prezydenta miasta Rzeszowa przesunąć datę głosowania. Odbędzie się ono w dniu 13 czerwca 2021 r. Termin ten zapewni bezpieczne przeprowadzenie głosowania, przede wszystkim dla wyborców oraz dla członków obwodowych komisji wyborczych, co w konsekwencji pozwoli na zwiększenie frekwencji wyborczej" - czytamy w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia.

Wybory prezydenckie w Rzeszowie

W wyborach na prezydenta Rzeszowa startują: popierana przez PiS i rzeszowski region NSZZ "Solidarność" wojewoda podkarpacka Ewa Leniart, wspierany przez Tadeusza Ferenca wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, wiceprzewodniczący rady miasta i szef klubu Rozwój Rzeszowa, a także były współpracownik dotychczasowego prezydenta miasta Tadeusza Ferenca - Konrad Fijołek, którego popiera Lewica, PO, PSL i Polska 2050 oraz poseł Konfederacji Grzegorz Braun.

W poniedziałek RCL opublikowało również kilkanaście innych projektów rozporządzeń dotyczących przedterminowych wyborów, w tym m.in. na burmistrza Kątów Wrocławskich, burmistrza Bogatyni, burmistrza Tuczna czy burmistrza Ustki, które również - z uwagi na sytuację epidemiczną - mają zostać przesunięte na 13 czerwca.

Gowin o kandydatach na prezydenta Rzeszowa

Kandydat ze Zjednoczonej Prawicy, który przegra w I turze wyborów prezydenta Rzeszowa, w II turze poprze kandydata tego obozu; to jedno z ustaleń niedzielnego spotkania szefów PiS, Solidarnej Polski i Porozumienia - poinformował prezes Porozumienia, wicepremier Jarosław Gowin.

Gowin został w Polsat News pytany, czy w niedzielę podczas spotkania, w którym uczestniczył on oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński i lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro, zapadła decyzja w sprawie tego ilu ostatecznie kandydatów wystawi Zjednoczona Prawica w przedterminowych wyborach prezydenta Rzeszowa.

W wyborach tych startują m.in.: popierana przez PiS i rzeszowski region NSZZ "Solidarność" wojewoda podkarpacka Ewa Leniart i wspierany przez Tadeusza Ferenca wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

Dopytywany, czy będzie tak, że kandydat ze Zjednoczonej Prawicy, który przegra w I turze wyborów w Rzeszowie, w II turze poprze kandydata tego obozu, Gowin odpowiedział twierdząco.

KJ

Lubię to! Skomentuj30 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka