Morawiecki rusza w Polskę. Tak PiS będzie promowało "Polski Ład"

Mateusz Morawiecki prezentuje "Nowy Ład". Fot. PAP/Mateusz Marek
Mateusz Morawiecki prezentuje "Nowy Ład". Fot. PAP/Mateusz Marek
Szef rządu będzie zachęcał do poparcia "Polskiego Ładu". - To nowa umowa społeczna. Chcemy usłyszeć od Polaków, co myślą o naszym programie - mówił Mateusz Morawiecki.

"Polski Ład" - najważniejsze postulaty

"Polski Ład" to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie, obniżka podatków dla 18 mln Polaków - w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. złotych - inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 złotych. 

Rząd zaproponuje również gwarancje wkładu własnego i dopłaty do kredytów na mieszkania dla rodzin z co najmniej dwójką dzieci. Pojawiła się też koncepcja składki zdrowotnej w wysokości 9 proc. dla przedsiębiorców, której nie będzie można odliczyć od podatku.  


Od soboty nie mówi się w mediach o żadnym wydarzeniu tak dużo, jak o prezentacji "Polskiego Ładu" przez PiS. Dlatego też w trasę rusza premier Mateusz Morawiecki, wykorzystując pomysł na kampanię prezydencką Andrzeja Dudy czy wcześniej Donalda Tuska, gdy PO wygrywała wybory.  

Nowa umowa społeczna

Szef rządu, odnosząc się do pandemii koronawirusa zwracał uwagę, że burza potrafi dokonać bardzo dużych zniszczeń w krótkim czasie, które potem trzeba je odbudowywać latami.

- Chcemy pokazać ten nasz program, a właściwie coś więcej niż program, bo to nowa umowa społeczna, (chcemy pokazać) propozycje nowej umowy społecznej wszystkim Polakom - poinformował. - Chcemy zapoznać Polaków z tą umową, ale jednocześnie jest coś ważniejszego: chcemy usłyszeć od Polaków, co oni myślą, co Polacy myślą o Polskim Ładzie - przekazał Morawiecki. 

- Polski Ład wyrasta z autentycznego programu solidarności, z głębokiego programu, który niesie też naszą formację, nasz obóz i tworzy konstrukcję, tworzy główne zręby naszego programu - stwierdził polityk.

Z tego powodu - jak argumentował - w Polskim Ładzie znalazły się propozycje związane ze służbą zdrowia, obniżką podatków dla 18 mln podatników, emeryturą bez podatku do 2,5 tys. złotych, a także szeroko zakrojony program mieszkaniowy czy program inwestycyjny.

- Wiele ustaw jest już gotowych. Już w tym tygodniu Rada Ministrów będzie je analizowała - oświadczył podczas briefingu przed ul. Nowogrodzką. 

 

Ofensywa PiS

Morawiecki wyraził też nadzieję, że dzięki Polskiemu Ładowi "różnego rodzaju stare podziały, różne problemy, które mieliśmy w przeszłości odejdą sobie w niepamięć i razem będziemy mogli skoncentrować się na budowie lepszej przyszłości, lepszej Polski".

Już dzisiaj szef rządu odwiedzi województwa lubelskie oraz podkarpackie. Złoży wizytę m.in. w Szpitalu Powiatowym w Rykach, odwiedzi miejsce budowy szlaku Via Carpatia, jak też będzie promował program mieszkaniowy w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej.

Z kolei w Rzeszowie planowane jest spotkanie szefa rządu z seniorami, a także z kandydatką PiS na prezydenta tego miasta Ewą Leniart. 

GW

Lubię to! Skomentuj70 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka