Tak wygląda Nowy Polski Ład! Transmisja na żywo

r Mateusz Morawiecki prezentuje Polski Ład. fot. Flickr
r Mateusz Morawiecki prezentuje Polski Ład. fot. Flickr

Nowy Polski Ład to program społeczno-gospodarczy Zjednoczonej Prawicy na czas po pandemii.

Konwencja z prezentacją Nowego Polskiego Ładu w związku z nadal obowiązującymi ograniczeniami spowodowanymi pandemią odbywa się w formie zdalnej. Planowane jest wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, premiera Mateusza Morawieckiego, marszałek Sejmu Elżbiety Witek, a także liderów Porozumienia i Solidarnej Polski - Jarosława Gowina oraz Zbigniewa Ziobry.

Oto transmisja online:

Kaczyński: Polakom należy się takie życie jak na Zachodzie

Wszystko wskazuje na to, że kończy się pandemia, ale bez jej dogaszenia te wszystkie plany nie będą miały żadnego sensu - mówił podczas prezentacji Polskiego Ładu prezes PiS Jarosław Kaczyński.

- Przypadł mi dzisiaj zaszczyt przedstawienia wstępu do omówienia programu Polski Ład - programu obszernego, wielkiego, programu, który został sformułowany niedawno i dzisiaj po różnego rodzaju przygodach ma być przedstawiony Polakom - mówił prezes PiS.

- Ktoś zapyta, dlaczego dzisiaj, teraz. Otóż wszystko wskazuje na to, że kończy się pandemia. Oczywiście nie jesteśmy tego pewni i ciągle musimy zdawać sobie sprawę z tego, że bez dogaszenia pandemii, jeśli się będzie ona dalej szarzyć, a od czasu do czasu wybuchać jak ognisko, to wtedy wszystkie plany nie będą miały żadnego sensu - dodał Kaczyński.

Nowy Polski Ład  - co wprowadza?

Rząd zaprezentował Nowy Polski Ład. Oto jego założenia:

PIĘĆ FILARÓW POLSKIEGO ŁADU:

 • Plan na zdrowie - 7 proc. PKB na zdrowie.
 • Obniżka podatków dla 18 mln Polaków.
 • Inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy.
 • Mój dom - mieszkanie bez wkładu własnego i dom do 70 m2 bez formalności.
 • Emerytury bez podatku do 2500 zł.

DODATKOWO:

 • Wsparcie polskich rodzin – czyli kapitał opiekuńczy. Dodatkowy instrument finansowy dla rodzin - 12 tys. zł, które rodzice będą mogli elastycznie wykorzystać na pokrycie kosztów opieki nad drugim i kolejnym dzieckiem pomiędzy 12 a 36 miesiącem życia. Rodzice sami wybiorą: po 1000 zł przez rok czy po 500 zł przez dwa lata. Sami też zdecydują o przeznaczeniu tych środków.


ZDROWIE :

 • W ciągu najbliższych 6 lat wydatki na zdrowie zwiększą się do 7 proc. PKB. To zdecydowanie szybciej niż wcześniej zakładano. Już w 2023 r. osiągną one 6 proc. PKB.
 •  Nowe środki przeznaczone zostaną na inwestycje, cyfryzację, nowe kadry i nowoczesne terapie. Zwiększenie finansowania systemu ochrony zdrowia zmniejszy kolejki, a cyfryzacja ułatwi dostęp do lekarza.

FUNDUSZ MODERNIZACJI SZPITALI I FUNDUSZ MEDYCZNY

 • Infrastruktura w przychodniach lekarzy rodzinnych i poradniach specjalistycznych. Warunkiw szpitalach wreszcie będą dużo lepsze.

AGENCJA ROZWOJU SZPITALI

 • Agencja opracuje specjalne programy, które pomogą w lepszym zarządzaniu szpitalami. Będzie też monitorowała sposób ich wdrażania.  Proponowane przez rozwiązanie zakłada stworzenie profesjonalnego korpusu menedżerów i zmianę struktury właścicielskiej szpitali.

CENTRUM OBSŁUGI PACJENTA (PACJENT.GOV.PL)

 • Kolejny etap cyfryzacji systemu zdrowia. Umożliwimy łatwe zapisy do lekarza, w tym także do specjalistów – poprzez internet lub infolinię. Nie będzie potrzeby wychodzenia z domu, aby szybko zapisać się do lekarza specjalisty.

ZNIESIENIE LIMITÓW U SPECJALISTÓW

 • Rozszerzona zostanie opieka ambulatoryjna oraz zniesione zostaną limity przyjęć pacjentów poniżej 18 lat. Następnie planowane jest zniesienie limitu dla wszystkich Polaków. W ten sposób skrócą się kolejki do lekarzy. Jedynym ograniczeniem stanie się liczba personelu medycznego, a nie odgórne limity.

WYŻSZE WYNAGRODZENIA KADR MEDYCZNYCH

 •  Podwyższone zostanie minimalne wynagrodzenie pracowników medycznych. Przy wzroście nakładów na zdrowie kluczowe będzie także odpowiednie opłacenie specjalistów.

 USPRAWNIONA NOCNA POMOC LEKARSKA

W ramach nocnej i świątecznej opieki lekarskiej szpitale będą działały na zasadzie trzech etapów kontaktu z pacjentem:      

 • wstępna diagnostyka i e-rejestrację pacjenta,
 • sieci powiatowych ambulatoriów całodobowych,
 • interwencja karetki ratownictwa medycznego i transport do szpitalnego oddziału ratunkowego.

PROFILAKTYKA 40+

 • Uruchomiony zostanie program badań profilaktycznych finansowany ze środków publicznych. Program będzie połączony z badaniami w zakresie medycyny pracy – dzięki temu więcej Polaków weźmie w nim udział.

PROGRAM BADAWCZY NAD COVID-19

 •  Zespoły badawcze z najlepszych polskich uniwersytetów i szpitali otrzymają wsparcie finansowe dla prac nad lekami i szczepionkami chroniącymi przed kolejnymi mutacjami wirusa.

KRAJOWA SIEĆ ONKOLOGICZNA I KARDIOLOGICZNA

 • Rozbudowana będzie Krajowa Sieć Onkologiczna.
 • Krajowa Sieć Kardiologiczna umożliwi nielimitowany dostęp pacjentów kardiologicznych do diagnostyki i terapii, oraz leczenia chorób serca, aby obniżyć  śmiertelność z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego, które są wciąż główną przyczyną zgonów Polaków.

SYSTEM OCHRONY ZDROWIA W 2023 R.

Lubię to! Skomentuj254 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka