Dzień Matki już dziś! Czy mamy powinny dostawać pensję za opiekę nad dziećmi?

Pixabay
Pixabay
Dzień Matki jest już dziś - 26 maja. Trud włożony w wychowanie dziecka jest inwestycją nie do przecenienia, jednak związaną z wieloma wyrzeczeniami. Czy mamy powinny dostawać od państwa pieniądze za opiekę nad dziećmi?

Dzień Matki 2021

Dzień Matki jest już dziś - 26 maja. Wszyscy, którzy nie złożyli jeszcze życzeń i nie dali prezentu swoim mamom, powinni zrobić to jak najszybciej. O tym jaki upominek wybrać na Dzień Matki już pisaliśmy, teraz przyjrzymy się kwestii, która co jakiś czas powraca w przestrzeni medialnej - czy matki powinny otrzymywać od państwa wynagrodzenie za opiekę nad dziećmi?

Rodzice mogą liczyć na sporo pomocy od państwa w związku z wychowaniem dzieci: 500 plus, bony wakacyjne, ulgi podatkowe i inne. Dodatki przysługują bez względu na dochody, jednak na więcej mogą liczyć rzecz jasna samotni rodzice lub rodzice wychowujący niepełnosprawne dziecko.

Co jednak z mamami, które na opiekę nad dzieckiem i zajmowanie się domem poświęcają większość swojego czasu? 

Na tę chwilę takie kobiety mogą liczyć na matczyną emeryturę, która przysługuje tym mamom, które wychowały minimum czworo dzieci. O tego typu świadczenie mogą ubiegać się nie tylko biologiczne mamy ale również adopcyjne. Na taki dodatek trzeba jednak poczekać do momentu osiągnięcia wieku emerytalnego, a co do tego czasu?

Młode mamy muszą rezygnować z kariery zawodowej

Mimo że wiele kobiet chciałoby kontynuować swoją karierę zawodową, duża część z nich zmuszona jest zrezygnować z pracy. Przyczyną są najczęściej problemy ze znalezieniem opieki - żłobki są przepełnione, babcie nie zawsze jest na miejscu, a opieka niani słono kosztuje.

Co zatem zrobić, by rozwiązać impas? Jak umożliwić mamom kontynuowanie kariery zawodowej i czy w przypadkach, w których nie jest to możliwe, mamy powinny otrzymywać wynagrodzenie od państwa?

Dajcie znać co o tym sądzicie!

Tymczasem każdej mamie z okazji Dnia Matki życzymy wszystkiego najlepszego.

Zobacz także:

Lubię to! Skomentuj44 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura