Szef KPRM Michał Dworczyk ogłasza rewolucję w programie szczepień. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Szef KPRM Michał Dworczyk ogłasza rewolucję w programie szczepień. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Narodowa loteria i zastrzyk gotówki dla gmin. Jakie nagrody będą za szczepienie?

Redakcja Redakcja Koronawirus Obserwuj temat Obserwuj notkę 90
500 gmin z najwyższym poziomem zaszczepienia otrzyma 100 tys. zł na dowolny cel - oświadczył szef KPRM Michał Dworczyk. Dodatkową nagrodą dla każdego z obywateli będzie możliwość udziału w loterii.

W taki sposób rząd chce jeszcze bardziej zmobilizować samorządy i obywateli do wzięcia udziału w programie szczepień na koronawirusa - przygotowano loterię, a także granty dla gmin z najwyższą frekwencją w punktach szczepień. 

Loteria, wielka kasa dla gmin

- Co około dwutysięczna osoba, która przyjmie szczepionkę, otrzyma 500 złotych - wyjawił Michał Dworczyk. W narodowej loterii, która ruszy prawdopodobnie 1 lipca, będzie możliwość wygrania innych nagród, m.in. samochodu hybrydowego. Dofinansowanie w wysokości od 10 do 40 tys. złotych otrzyma każda gmina, ale tylko te z najlepszymi wynikami zaszczepionych mieszkańców mogą liczyć na lepszą gratyfikację finansową od rządu. 

- Przeznaczymy środki dla wszystkich gmin na cele organizacyjne i promocyjne szczepień. A dodatkowo 500 gmin z najwyższym poziomem zaszczepienia otrzyma 100 tys. złotych na dowolny cel - powiedział Dworczyk. To jednak nie wszystko. 

- Każda gmina z najwyższym odsetkiem szczepień na obszarze dawnych województw otrzyma milion złotych. Natomiast gmina, gdzie będzie w ogóle najwyższy wskaźnik zaszczepienia w Polsce otrzyma 2 mln złotych - zaproponował szef KPRM. 

Plan rządu przewiduje również możliwość szczepienia drugą dawką preparatów w dowolnym punkcie na terenie całej Polski. Seniorom zostanie umożliwione przyjęcie zastrzyku w domu - wszystko po to, by znacząco podnieść frekwencje w grupie najbardziej narażonych na skutki koronawirusa. 

- W ostatnich tygodniach notujemy szczepienia na poziomie 2 mln tygodniowo. To jest dobre, satysfakcjonujące tempo, które udało się osiągnąć dzięki wielkiemu zaangażowaniu tysięcy osób zaangażowanych w ponad 7 tys. punktów szczepień w całej Polsce - mówił Dworczyk. 


18 mln szczepień w Polsce

Do 25 maja wykonano łącznie 18 085 811 szczepień, a w pełni zaszczepiono  5 689 744 osób. 12 814 730 to zaszczepieni jedną dawką preparatów na COVID-19. 

Dworczyk odniósł się też do najnowszego badania CBOS, które wskazuje na wysoką ocenę przygotowań rządu do programu szczepień. Coraz więcej osób deklaruje też chęć otrzymania swojej dawki.  

Przypomnijmy: według sondażu CBOS, większość Polaków jest zadowolona z organizacji i przygotowania kraju do programu szczepień - według CBOS, pozytywnie ten kluczowe dla ochrony zdrowia działania ocenia 71 proc. pytanych. Tylko co szósty ankietowany - 16 proc. - ma o nim złe zdanie, zaś 13 proc. nie wyraziło sprecyzowanego zdania na ten temat. 

Zobacz: Większość Polaków chwali organizację szczepień. Czy chcemy się szczepić?

- Traktujemy to jako docenienie pracy tych tysięcy lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, wszystkich tych osób, które na każdym z wielu poziomów angażują się w realizację Narodowego Programu Szczepień - komentował Dworczyk. 

Piłkarze reprezentacji zaszczepieni przeciwko Covid-19. Jaka decyzja Lewandowskiego?


GW


Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości