Politycy PO o powrocie Tuska do kierowania partią: Dobry pomysł

Donald Tusk. Fot. PAP
Donald Tusk. Fot. PAP
Ewentualny powrót Donalda Tuska na stanowisko przewodniczącego PO to dobry pomysł - uważają niektórzy politycy Platformy.

Politycy PO potwierdzają, że 23 czerwca zaplanowane jest posiedzenie zarządu partii. Według relacji medialnych, ma się na nim pojawić temat powrotu Tuska.

Polecamy:

Skutki niewybrania RPO? Politolog: PiS musi się przygotować na rząd mniejszościowy

Woś w szerszym planie. Dlaczego lewica brzydzi się klasą robotniczą?

23 czerwca - ważny dla PO

O scenariuszu, w którym Borys Budka rezygnuje z kierowania PO, a partię prowadzi Donald Tusk - jako pełniący obowiązki przewodniczącego, rozmawiali obaj politycy podczas niedawnego spotkania w Sopocie - pisze piątkowa "Gazeta Wyborcza". Scenariusz ten ujawnił też na swojej stronie internetowej tygodnik "Polityka".

"Polityka" poinformowała, że decyzja Tuska ma zostać oficjalnie przestawiona czołowym politykom ugrupowania w środę 23 czerwca, gdy odbędzie się posiedzenie zarządu krajowego PO; Budka po złożeniu rezygnacji miałby objąć funkcję szefa klubu parlamentarnego. Z kolei 3 lipca miałoby się odbyć posiedzenie Rady Krajowej PO, podczas którego doszłoby do "intronizacji" Tuska na stanowisku szefa partii. Według tygodnika, w skonsolidowaniu władzy w partii b. premierowi mieliby pomagać jego byli ministrowie - Radosław Sikorski i Bartosz Arłukowicz.

Powrót Tuska? Nierealny

Media zapytały polityków PO o ten scenariusz. Liderzy Platformy - Borys Budka, sekretarz generalny partii Marcin Kierwiński i szef klubu KO Cezary Tomczyk - byli nieuchwytni. Niektórzy politycy z kierownictwa PO anonimowo podawali w wątpliwość wiarygodność tego scenariusza jako "nierealnego". Zdystansował się też na Twitterze współpracujący z Tuskiem Paweł Graś.

"W powodzi dzisiejszych doniesień, komentarzy i opinii chciałbym przypomnieć kluczowe zdania z ostatniego wywiadu Donalda Tuska dla tvn: »czytam różne scenariusze, ale to nie są moje scenariusze, ja sobie sam pisze scenariusze«" - napisał Graś.


Leszczyna: Tusk na czele Platformy

Na temat ewentualnego powrotu Tuska wypowiedziała się posłanka, zasiadająca w zarządzie PO Izabela Leszczyna, zastrzegając zarazem, że nie słyszała o scenariuszu przedstawionym w mediach. Potwierdziła jednocześnie, że na środę 23 czerwca zaplanowane jest posiedzenie zarządu krajowego PO.

– Myślę, że najlepszy wariant dla Polski i dla siły opozycji, a także dla Platformy, to sytuacja, kiedy Donald Tusk, ze swoim ogromnym doświadczeniem i kartą międzynarodową, staje na czele Platformy, Borys Budka zajmuje się kwestiami związanymi z przygotowaniem reformy wymiaru sprawiedliwości, który dziś jest stajnią Augiasza, a Rafał Trzaskowski otwiera się na nowe środowiska, na młodych, na samorządowców – powiedziała Leszczyna.

Zmiany w PO - kwestie formalne

Także inny członek zarządu, Sławomir Neumann, przyznał, że 23 czerwca zaplanowane jest posiedzenie zarządu PO, ale przedstawiony w mediach scenariusz powrotu Tuska ocenił jako "statutowo nierealny". – Jeżeli Donald Tusk miałby wrócić do Platformy, to może wrócić tylko na stanowisko przewodniczącego partii. Gdyby to zapowiedział, 99 procent członków partii przyjmie to bardzo pozytywnie – stwierdził Neumann.

Dodał zarazem, że nawet gdyby Borys Budka zrezygnował, jego funkcję przejąłby jeden z wiceprzewodniczących. Tusk mógłby zostać najpierw wiceprzewodniczącym, ale jego wyboru na to stanowisko musiałaby dokonać Rada Krajowa - zwrócił uwagę Neumann.

"Dobry scenariusz dla Polski"

– Powrót Donalda Tuska do polskiej polityki i do Platformy jest dobrym scenariuszem i dla naszej partii, i dla Polski, bo to jest najprostsza droga do tego, by zakończyć sześć lat niezwykle szkodliwych dla Polski rządów PiS – powiedział szef klubu senackiego KO Marcin Bosacki.

Senator Sławomir Rybicki, który brał udział w tworzeniu PO w 2001 roku ocenił, że "powrót Donalda Tuska do polskiej polityki stał się faktem". "Jest obecny od dłuższego czasu, bardzo wielu członków PO oczekuje jeszcze większego zaangażowania Donalda Tuska, jest potrzebny polskiej polityce, jest potrzebny opozycji, na pewno potrzebny jest Platformie" - powiedział Rybicki. – Jeżeli zechciałby się włączyć do prac organizacyjnych i programowych w PO, to tylko z zyskiem dla Platformy i jej przyszłej pozycji – dodał senator.

Między Tuskiem a Trzaskowskim

Politycy nie widzą zagrożenia związanego z ewentualną rywalizacją o przywództwo w całym obozie między Tuskiem a liderem Ruchu Wspólna Polska, wiceszefem PO Rafałem Trzaskowskim. Według niektórych komentatorów, związanych z PO, zarówno czwartkowe ogłoszenie zarządu stowarzyszenia samorządowego Ruch Wspólna Polska, jak i "przecieki" prasowe o scenariuszu szybkiego powrotu Tuska na fotel szefa partii są przejawem tej rywalizacji.

Leszczyna nie widzi zagrożenia w rywalizacji Tuska z Trzaskowskim. – Rywalizacja w polityce to nic złego. Jeśli politycy nie mają ambicji poszerzania swoich wpływów, to się nie nadają do polityki – podkreśliła. "Po tym rocznym okresie pandemijnego zawieszenia życia politycznego dobrze, aby politycy, nawet z jednej formacji, rywalizowali na aktywność, na pomysły, na kreatywność" - dodała.

Bosacki wyraził nadzieję na współpracę Tuska i Trzaskowskiego.


Natomiast przede wszystkim cieszę się z tego, że Donald Tusk podjął bardzo dobrą dla kraju decyzję o powrocie, mam nadzieję, że ten powrót będzie jak najszybszy i przeprowadzony w sposób bezkonfliktowy

– dodał.

– Napięcia w polityce są czymś normalnym, rywalizacja jest czymś oczywistym, polityka m.in. polega na tym, żeby rywalizować na programy, na pomysły, na nowe rozwiązania, które nadadzą nowy impuls Platformie, która jest w lekkim impasie. Wyścig na pomysły tylko pomoże PO i jakości życia politycznego w Polsce. Na pewno i dla Donalda Tuska, i dla Rafała Trzaskowskiego jest miejsce w polityce i w Platformie – oświadczył Rybicki.

KW

Czytaj dalej:

Jastrzębowski wyciska. Maja Staśko o nowej definicji gwałtu

Oświadczenie Jarosława Kaczyńskiego ws. cyberataków na polityków

Jastrzębowski wyciska. Margot czy Michał? Maja Staśko o niebinarności

„Tusk zastąpi Budkę 23 czerwca”. Przecieki z PO

Kurator oświaty porównała UJ do agencji towarzyskiej. Będzie interwencja ws. uczelni

Lubię to! Skomentuj27 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka