ABW zatrzymała syna posłanki Lewicy. Zarzuty brzmią poważnie

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego monitoruje Internet pod kątem treści ekstremistycznych.
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego monitoruje Internet pod kątem treści ekstremistycznych.
ABW zatrzymała Michała N. w związku z propagowaniem w sieci ustroju komunistycznego. Okazuje się, że chodzi o syna posłanki Wandy Nowickiej.

Propagowanie ideologii komunistycznej, pochwała zbrodni w Katyniu, gdzie sowiecki okupant wymordował polskie elity, a także nieustanne obrażanie Żołnierzy Wyklętych i patriotów walczących o niepodległą ojczyznę - to w skrócie dorobek Michała N., którego dziś zatrzymała ABW. 

Zobacz:

Arkadiusz Czartoryski wraca do PiS. Rządzący znów mają większość

Dr Sutkowski: Na dziś nie można wykluczyć lockdownu, wszystkie karty leżą na stole

- Michał N. prowadzi na jednym z portali społecznościowych kanał o charakterze ekstremistycznym. Propaguje na nim ustrój komunistyczny, nawołując do totalitarnych praktyk i metod działania. Zatrzymany nawołuje do budowy w Polsce państwa komunistycznego i wzywa do rewolucji. W swoich apelach nawoływał również m.in. do niszczenia pomników Żołnierzy Wyklętych i pomnika Romana Dmowskiego, a także do prowadzenia ataków na księży i przedsiębiorców - czytamy w komunikacie agencji. 

Rzecznik ministra koordynatora ds. służb specjalnych Stanisław Żaryn dodał też, że podejrzany "wzywał do mordowania i torturowania żołnierzy Wojska Polskiego pełniących misje zagraniczne, wychwalał politykę Stalina i Feliksa Dzierżyńskiego, a także wzywał do ich naśladowania". 

- Treści tworzone przez Michała N. zawierają również pochwałę ataku ZSRS na Polskę w 1939 r., nazywaną przez niego „interwencją humanitarną", a także pochwałę Zbrodni Katyńskiej. Pisał tak: „Wyklęte polskie ścierwo. NKWD nie piep***y się…", "To uczniowie Dzierżyńskiego wyczyścili kraj z chwastów”. N. przekonywał także o niemieckiej odpowiedzialności za ludobójstwo na Polakach z 1940 r. w Katyniu  - podawał przykłady Żaryn. 

Michał N. trafił do prokuratury, usłyszy zarzuty propagowania ustroju totalitarnego i zachęcania do działań o charakterze ekstremistycznym - nawoływał do zniszczenie pomnika Romana Dmowskiego w Warszawie. 

Wanda Nowicka nie chciała rozmawiać z dziennikarzami o zatrzymanym synu. - Proszę mnie o tę sprawę nie pytać. Mój syn jest dorosłym człowiekiem. Nie interesuję się tym co pisze. Nie wiem czy zarzuty mają podstawy - powiedziała posłanka Lewicy w relacji przytoczonej przez dziennikarza Radia Nowy Świat, Klaudiusza Slezaka. 

- Zatrzymanie N. za propagowanie komunizmu to już recydywa. Prokuratura ścigała go w latach 2006-2010, kiedy to pochwalał zbrodnię w Katyniu i wzywał do wieszania polskich żołnierzy wracających z misji. Wtedy skazany został jedynie za nawoływanie do niszczenia pomników - przypomniał redaktor naczelny "Głosu Wielkopolskiego" Wojciech Wybranowski. 

Czytaj też: 

Woś: Ręce precz od 500 plus!

Nitras do Wąsika w Sejmie: Łobuzie jeden! Łobuzie!

Polak podejrzany o zamach na holenderskiego dziennikarza

Prokuratura uderza w Nowaka. „Pieniądze na kaucję z zakazanego źródła"


GW

Lubię to! Skomentuj71 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka