500 plus tylko dla zaszczepionych? Kontrowersyjny pomysł posła KO

Poseł Tomasz Lenz w Sejmie, fot. Facebook/profil Tomasza Lenza
Poseł Tomasz Lenz w Sejmie, fot. Facebook/profil Tomasza Lenza
Wstrzymać wypłacanie 500 plus osobom, które nie chcą się zaszczepić - zaproponował poseł KO Tomasz Lenz. W internecie zawrzało. - Kochaj bliźniego swego jak siebie samego i się zaszczep - odpowiada przykazaniem polityk.

Wstrzymać, dopóki się nie zaszczepią

– Trzeba zastanowić się nad tym, czy nie zwrócić się do osób, które otrzymują pomoc socjalną, 500 plus czy różnego rodzaju inne wsparcie socjalne – te osoby powinny, jeżeli zdrowie im na to pozwala, się zaszczepić – dla swojego dobra – powiedział w „Debacie Tygodnia” w Polsat News poseł KO Tomasz Lenz.

– Czyli nie szczepiłeś się, więc zabieramy ci 500 Plus? – dopytywał dziennikarz. – Nie zabieramy, wstrzymujemy do momentu, kiedy nie będziesz zaszczepiony – tłumaczył polityk Platformy.

Polecamy:

Nowy plan PO?

- Nie dali, a pierwsi do zabierania… - skomentowała posłanka PiS Joanna Borowiak.

- U wielu posłów PO wychodzi neoliberalny sposób myślenia, taki, że radźcie sobie sami. Model nocnego stróża – najsilniejsi wygrają – ocenił w TVP Info publicysta tygodnika „Niedziela” Piotr Grzybowski.

Lenz: Ja się martwię

"W śmiertelności jesteśmy w światowej czołówce. Martwię się, czy szkoły będą zamknięte czy nie, martwię się czy służba zdrowia będzie działać jak przed pandemią i ludzie przestaną umierać na inne choroby, martwię się czy gospodarka będzie zamykana, czy nie. Pomysł podtrzymuję" - odpowiedział na te słowa poseł KO.

Nie tylko 500 plus, ale i 14. emerytura dla zaszczepionych

Pomysł posła Lenza nie jest oryginalny. Przypomnijmy, podczas majowego spotkania zespołu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego na temat tego, jak zachęcić Polaków od zaszczepienia się przeciwko COVID-19, samorządowcy proponowali, by wypłata środków z programu 500 plus była przewidziana tylko dla dzieci zaszczepionych, a 14. emerytura tylko dla zaszczepionych seniorów.

- To są pieniądze dodatkowe, w przypadku 14. emerytury już jest warunek wykluczający pewną grupę emerytów zarabiających powyżej określonego progu, dlaczego więc nie wprowadzić kolejnego warunku? Zdaję sobie sprawę, że to kontrowersyjne rozwiązanie, ale nie widzę powodu, by unikać tego tematu, jeżeli mamy skutecznie chronić się przed Covid-19 - mówił wtedy Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich.

- Nie mam ochoty nikomu zabierać 500 plus czy czternastej emerytury - dodał. - Ale niech we wniosku wypełnianym przez rodzica znajdzie się rubryka: "jestem zaszczepiony lub nie". To wzmocni świadomość. Podobnie w przypadku emerytów - niech każdy będzie musiał zaznaczyć, że się zaszczepił lub nie, i nad tym zastanowić. To wszystko - powiedział szef ZMP.

Ta propozycja wtedy nie przeszła. Samorządowcy dogadali się z rządem m.in. w sprawie nagród finansowych dla "najbardziej wyszczepionej gminy" oraz w sprawie zasad loterii szczepionkowej.

ja

Czytaj także:
Lubię to! Skomentuj68 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości