Trzaskowski: Polski Ład ma zlikwidować samorządy. Rząd będzie rozdawał pieniądze swoim

Trzaskowski: Polski Ład ma zlikwidować samorządy. fot. PAP/EPA
Trzaskowski: Polski Ład ma zlikwidować samorządy. fot. PAP/EPA
- Polski Ład ma praktycznie zlikwidować samorządy, ma im w ciągu 10 lat zabrać im 140 mld złotych - uważa prezydent Warszawy, wiceszef PO Rafał Trzaskowski.

Trzaskowski: Polski Ład zabiera samorządom pieniądze

Trzaskowski zapytany w programie Onet Rano o własne cele polityczne, podkreślał, że musi przede wszystkim bronić samorządów. - Rządzący chcą nas praktycznie zlikwidować. Polski Ład ma 140 mld zł w 10 lat zabrać samorządom - powiedział prezydent Warszawy.

Jak dodał, rząd chce doprowadzić do sytuacji, że samorządowcy będą musieli wstrzymywać inwestycje, a "rząd będzie rozdawał pieniądze swoim".

Trzaskowski o powrocie Tuska

Trzaskowski powiedział, że jego celem jest także wspieranie PO jako lidera opozycji, choć po powrocie Donalda Tuska do kierowania partią, to on wziął tu na siebie główny ciężar.

- Myślę, że Donaldowi Tuskowi będzie zależało na tym, żebyśmy wszyscy byli razem i razem mogli pracować nad tym, żeby wygrać kolejne wybory parlamentarne - powiedział Trzaskowski.

Likwidacja TVP Info

Przyznał, że nadal są zbierane podpisy pod wnioskiem o likwidację TVP Info, choć zebrano już wymaganą liczbę, by złożyć obywatelski projekt.

- Zbieramy podpisy dalej, bo widzimy, że ludzie chcą się dalej podpisywać. Wydaje mi się, że to jest ważne, żeby jasno mówić o tym, że jeśli chcemy budować nową politykę, to ona musi być oparta o prawdę, fakty, a nie manipulacje i kłamstwa. Jeżeli mówimy poważnie o wartościach, to musimy wyplenić te manipulacje z przestrzeni publicznej, zwłaszcza za publiczne pieniądze. Bo to nie jest prywatna telewizja, za którą ktoś płaci - powiedział.

Trzaskowski o Lex TVN

W kontekście projektowanej zmiany przepisów tzw. ustawy medialnej, Trzaskowski ocenił, że "PiS marzy żeby tylko manipulacja TVP Info królowała w przestrzeni publicznej, zapatrzył się w Viktora Orbana, który doprowadził do likwidacji niezależnych mediów". - Jak Jarosław Kaczyński coś sobie ubzdura, ma klapki na oczach i niezależnie od konsekwencji usiłuje realizować swój plan - dodał.

- Druga opcja, że to jest próba sił i Jarosław Kaczyński jest gotów się wycofać, mam nadzieję, że tak będzie - dodał Trzaskowski.

Przekonywał, że w tej sprawie "nie chodzi wyłącznie o TVN". - Jeśli rządzący będą podejmować polityczne decyzje wobec inwestorów, to zagrożona jest przyszłość inwestycji w Polsce. Bo dzisiaj telewizja, ale co będzie jak inwestor, który produkuje buty albo pastę do zębów wejdzie w konflikt z jakimś PiS-owskim aparatkczykiem, który też ma taką firmę i będzie wyrzucany z polskiego rynku tylko dlatego, że konkuruje z PiS - mówił Trzaskowski.

Według niego, "marzy się Kaczyńskiemu, żeby tak jak to zrobił Orban, upolitycznić również gospodarkę i by przedsiębiorcy związani z obozem władzy mieli łatwiejsze warunki konkurencji".

KJ
Czytaj też:

Lubię to! Skomentuj25 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka