Sensacyjne ustalenia Republikanów. Wirus wydostał się z laboratorium w Wuhan?

Chińscy specjaliści doprowadzili do wycieku wirusa SARS-CoV-2? Zdj. ilustracyjne
Chińscy specjaliści doprowadzili do wycieku wirusa SARS-CoV-2? Zdj. ilustracyjne
Zwolennicy teorii o celowym zakażeniu ludzi wirusem SARS-CoV-2 otrzymali do rąk nowy argument. Amerykańska Partia Republikańska zaprezentowała raport, z którego wynika, że koronawirus to dzieło Chińczyków.

Raport przytacza również "liczne dowody" na to, że naukowcy z Wuhańskiego Instytutu Wirusologii, wspomagani przez amerykańskich ekspertów oraz chińskie i amerykańskie fundusze rządowe, pracowali nad modyfikacją koronawirusów w celu zakażenia ludzi, ale takie manipulacje – jak podaje Reuters - mogły być ukryte. 

Zobacz też: 


Republikanie: To Chiny rozniosły koronawirusa

Dokument przygotowany przez Republikanów upublicznił najwyższy rangą przedstawiciel tej partii w komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Autorzy wzywają do przeprowadzenia śledztwa ponad podziałami w sprawie źródeł pandemii COVID-19, w wyniku której na całym świecie zmarło ponad 4 mln ludzi.

Władze Chińskiej Republiki Ludowej zaprzeczają, że genetycznie zmodyfikowany koronawirus wydostał się z ośrodka w Wuhanie w prowincji Hubei, gdzie pierwsze przypadki zakażenia wykryto w 2019 roku. Takie pochodzenie SARS-CoV-2 to wiodąca, ale wciąż nieudowodniona teoria badana przez część ekspertów - zastrzega Reuters. Pekin zaprzecza również oskarżeniom o tuszowanie sprawy.

Inni badacze  podejrzewają, że pandemia została wywołana przez wirus zwierzęcy prawdopodobnie przeniesiony na ludzi na targu owoców morza Huanan w pobliżu Wuhańskiego Instytutu Wirusologii. 

- Teraz uważamy, że nadszedł czas, aby całkowicie odrzucić targ jako źródło pochodzenia koronawirusa – czytamy w raporcie Republikanów. - Uważamy również, że przeważająca część dowodów pokazuje, iż wirus rzeczywiście wyciekł z Wuhańskiego Instytutu Wirusologii i że stało się to mniej więcej przed 12 września 2019 roku - dodano. 

Biden kazał przyspieszyć dochodzenie

Raport przytacza - jak to ujęto - nowe i niedostatecznie zbadane informacje na temat protokołów bezpieczeństwa w laboratorium, w tym wniosek z lipca 2019 roku o 1,5 mln dolarów na remont systemu przetwarzania niebezpiecznych odpadów dla obiektu, który miał niecałe dwa lata.

W kwietniu br. jedna z głównych amerykańskich agencji wywiadowczych przekazała, że zgadza się z konsensusem naukowym, jakoby wirus nie został stworzony przez człowieka ani zmodyfikowany genetycznie – przypomina Reuters. W maju prezydent USA Joe Biden nakazał amerykańskim agencjom wywiadowczym przyspieszyć postępowania dotyczące pochodzenia koronawirusa i przedstawić raport w ciągu 90 dni.

Źródło zaznajomione z bieżącymi ocenami służb specjalnych powiedziało Reuterowi, że amerykańska społeczność wywiadowcza nie ustaliła, czy wirus pochodzi od zwierząt, czy też wyciekł z laboratorium w Wuhanie. 

Nie przegap: 


GW

Lubię to! Skomentuj90 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości