Spięcie na linii Episkopat-PiS. Gądecki ostro, Niedzielski powołuje się na Franciszka

Abp Stanisław Gądecki. Fot. PAP
Abp Stanisław Gądecki. Fot. PAP
Trudno mi nawet komentować wypowiedź abpa Stanisława Gądeckiego na temat obostrzeń. Nie znam kraju, gdzie Kościół pokazałby, że powinien być inaczej traktowany niż ogół obywateli – podkreślił w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Gądecki: Drastyczne zakazy dla Kościoła

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w artykule dla Katolickiej Agencji Informacyjnej ocenił, że mimo gwarancji konstytucyjnych i konkordatowych Kościół został potraktowany gorzej niż przedsiębiorstwa handlowe.

– Rządy z przeszłości nigdy nie ośmieliły się nałożyć na Kościół tak drastycznych zakazów, okazując w ten sposób znikomy respekt dla Kościoła i jego roli w życiu społecznym – stwierdził arcybiskup.

Polecamy:

„Oburzenie po przepisaniu majątku Tuska na żonę ukazuje obłudę prawej strony”

Amerykańscy kongresmeni ostrzegają Polskę przed ograniczaniem wolności mediów

Niedzielski: Trudno mi to komentować 

– Trudno mi komentować nawet tę wypowiedź – powiedział Niedzielski w Polsat News. – Jak usłyszałem tę wypowiedź, to przyznam, że od razu miałem przed oczami obraz papieża Franciszka, który podczas drogi krzyżowej – w 2020 r. jeszcze, kiedy byliśmy świeżo dotknięci pandemią – odbył procesję sam na placu Świętego Piotra zamiast w Koloseum – zaznaczył.

Ówczesna decyzja papieża, zdaniem ministra zdrowia, pokazała, jak bardzo Kościół bierze pod uwagę sytuację epidemiczną. – To wtedy napełniało optymizmem – dodał.

"Kościół nie może być traktowany inaczej"

Przewodniczący KEP, powoławszy się na art. 228 Konstytucji RP, stwierdził m.in., że "radykalne ograniczenia swobód obywatelskich – w świetle konstytucji – mogą być zastosowane jedynie po wprowadzeniu stanu nadzwyczajnego".

Niedzielski na uwagę, że gdyby rząd wprowadził w związku z pandemią stan nadzwyczajny, to może nie byłoby dzisiaj żadnego ale, odparł: "Bardzo wątpię, czy nie byłoby żadnego ale". – Trudno mi rozpatrywać w tych kategoriach te słowa arcybiskupa. Nie znam kraju, gdzie Kościół by pokazał, że powinien być inaczej traktowany niż ogół obywateli – zaznaczył.

"Mam nadzieję, że głos Franciszka zwycięży"

Pytany, czy hierarchowie i proboszczowie powinni mocniej zaangażować się w promocję szczepień przeciw COVID-19, szef MZ przypomniał, że w ubiegłym tygodniu ruszył pilotaż, w którego ramach w dziesięciu parafiach w każdym województwie działają mobilne punkty szczepień.

– Jesteśmy nawet pozytywnie zaskoczeni, jakim zainteresowaniem się to cieszyło, a przede wszystkim jesteśmy zadowoleni z tego, że Kościół bardzo tutaj z nami ściśle współpracował – podkreślił.

W jego ocenie z jednej strony "pojawiają się sygnały, które wywoływać mogą ambiwalencję", ale z drugiej jest wsparcie Episkopatu, co napawa optymizmem.

– Mam nadzieję, że jednak ten głos Franciszka zwycięży – powiedział Niedzielski.

KW

Czytaj dalej:

Ziobro: Działania I prezes SN w sprawie Izby Dyscyplinarnej sprzeczne z polskim prawem

„Papież Franciszek uznał, że jego babcia uczestniczyła w czymś bardzo podejrzanym”

Szokujący film. Polowanie na ciemnoskórą kobietę i jej dzieci

Niezwykle krwawy lincz w polskim mieście. Sami "wymierzyli sprawiedliwość"

Psychiatra o kierowcy z Katowic: Sąd może znaleźć okoliczności łagodzące

Lubię to! Skomentuj61 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo