Fauci: Jest szansa, by opanować Covid-19 do wiosny

Pxhere
Pxhere
Opanowanie koronawirusa do wiosny jest możliwe, jeśli większość osób się zaszczepi. Tak przynajmniej twierdzi doradca medyczny prezydenta USA dr Anthony Fauci.

USA mają szansę, by opanować Covid-19 do wiosny

Dziś doradca medyczny prezydenta USA dr Anthony Fauci udzielił kilku wywiadów telewizyjnych, w których utrzymywał, że jeśli zaszczepi się zdecydowana większość Amerykanów, którzy dotąd tego nie zrobili, to pandemię koronawirusa będzie można opanować w tym kraju do wiosny 2022 roku.

Fauci podkreślił, że liczy na to, iż po pełnym zatwierdzeniu do użytku szczepionki firm Pfizer/BioNTech wkrótce taki sam certyfikat uzyskają pozostałe preparaty przeciw koronawirusowi i że zachęci to do szczepień tych Amerykanów, którzy do tej pory obawiali się nowych szczepionek.

Wczoraj amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) w pełni zatwierdziła szczepionkę Pfizera/BioNTech przeciw Covid-19. Szczepionka Pfizera stała się zatem pierwszym preparatem przeciwko koronawirusowi, która została zatwierdzona w USA w zwykłym trybie.

Zobacz: Amerykańskie władze w pełni zatwierdziły szczepionkę Pfizera przeciwko Covid-19

- Jeżeli uda nam się zaszczepić znakomitą większość spośród tych 80-90 mln ludzi, którzy jeszcze się nie szczepili [...] to sądzę, że zobaczymy światło w tunelu - ocenił Fauci.

Pozostałe szczepionki czekają

W ocenie dr. Fauciego można liczyć na to, iż szczepionki przeciw koronawirusowi firm Moderna i Johnson & Johnson zostaną dopuszczone do użytku w zwykłym trybie w ciągu "kilku tygodni do miesiąca".

Brak pełnej zgody FDA był podawany w sondażach przez znaczną część niezaszczepionych respondentów jako powód ich wątpliwości co do szczepień. Fauci ostrzegał w związku z tym wielokrotnie, że istnieje niebezpieczeństwo, iż powstanie wariant wirusa, przed którym nie będą chronić obecnie dostępne szczepionki.

Na początku lipca Fauci ocenił, że należy przygotować się na pogorszenie sytuacji epidemicznej, ponieważ w USA około 100 mln uprawionych do szczepień przeciw Covid-19 nie przyjęło ani jednej dawki preparatu.

Jak dotąd przeciw Covid-19 w pełni zaszczepiło się 51,5 proc. mieszkańców USA.

WP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj28 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości