Andrzej Duda. fot. PAP/Leszek Szymański
Andrzej Duda. fot. PAP/Leszek Szymański

Sprawa "lex TVN" przesądzona? Onet: Prezydent dogadał się z Kaczyńskim

Redakcja Redakcja Prezydent Obserwuj temat Obserwuj notkę 124
Prezydent Andrzej Duda zawetuje nowelizację ustawy medialnej, znaną jako "lex TVN" - donosi Onet.

Źródła z Pałacu Prezydenckiego, na które powołuje się portal, twierdzą, że coraz wyraźniejsze sygnały świadczące o tym, że Duda zawetuje lex-TVN, nie są skutkiem konfliktu na linii Pałac Prezydencki - Nowogrodzka, a przeciwnie - efektem porozumienia.

Według ustaleń Onetu, prezydent zawetuje nowelizację ustawy medialnej. Ma to zrobić po rozmowach z wysokim przedstawicielem amerykańskiej administracji i w porozumieniu z samym prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Prezydent miał usłyszeć podczas konsultacji, że wejście w życie tych przepisów spowoduje pogorszenie relacji z USA na wielu płaszczyznach, m.in. wojskowej i dyplomatycznej.

Weto głowy państwa do "lex TVN" ma być wyjściem, które pozwoli PiS-owi wycofać się z pomysłu bez wizerunkowej wpadki  i dania satysfakcji opozycji.

Prezydent o lex TVN: to kontrowersyjne rozwiązanie

Media donosiły już wcześniej, że Prezydent Andrzej Duda coraz bardziej skłania się do zawetowania ustawy medialnej w obecnym kształcie. Głowa państwa sugerowała już to podczas Święta Wojska Polskiego. Wątpliwości nie miał ojciec rezydenta prof. Jan Duda, który bronił TVN przed ewentualną likwidacją.

- To jest bardzo kontrowersyjne rozwiązanie, które jest niezrozumiałe dla naszych amerykańskich partnerów. Z dwóch względów: po pierwsze ze względu na ochronę własności, do której wiadomo jaki stosunek mają Amerykanie, a po drugie, z uwagi na wartość wolności słowa, która generalnie w USA, generalnie w mediach jest dosyć bezwzględna - powiedział ostatnio w TVP Info Andrzej Duda, pytany, czy ma zamiar podpisać tzw. ustawę medialną.

KJ

Czytaj też:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj124 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka