Burza po słowach Grodzkiego. „Nie zdaje sobie sprawy z roli szpitali powiatowych”

Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki (L) i poseł Sławomir Nitras (P). Fot. PAP/Tomasz Waszczuk
Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki (L) i poseł Sławomir Nitras (P). Fot. PAP/Tomasz Waszczuk
Widocznie marszałek Senatu Tomasz Grodzki nigdy nie był w szpitalach powiatowych i nie zdaje sobie sprawy z tego, jaką rolę w polskim systemie służby zdrowia one pełnią - powiedział senator Stanisław Karczewski (PiS) odnosząc się do wypowiedzi marszałka dot. zmniejszenia liczby szpitali.

Marszałek Senatu na Campus Polska

Jak dodał w niedzielę Karczewski, to szpitale powiatowe "w większości leczą chorych ludzi w Polsce". – Takie nastawienia marszałka Grodzkiego jest bardzo niebezpieczne i albo jest to nieprzemyślana wypowiedź, albo faktyczny plan PO. W jednym i drugim przypadku, to bardzo groźne dla Polaków – ocenił senator PiS.

Polecamy:

Tomasz Grodzki na Campus Polska: W Polsce powinno być około 130 szpitali, mamy 1000

Największe absurdy polskiej ochrony zdrowia. Dlatego protestują medycy

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki w sobotę był gościem Campusu Polska Przyszłości w Olsztynie. Dyskusję z nim prowadził poseł KO Sławomir Nitras. Jedno z pytań dotyczyło uzdrowienia systemu ochrony zdrowia - jaki pomysł ma na to Grodzki. Marszałek odpowiedział, że powinniśmy wziąć przykład z Danii, która - po przeprowadzeniu ankiety społecznej - radykalnie zmniejszyła liczbę szpitali. Odbiło się to bardzo korzystnie na jakości usług medycznych w tym kraju.

Grodzki: Likwidować szpitale w Polsce

Grodzki zaznaczał, że 16 lat temu w Danii były 132 szpitale na 5 milionów mieszkańców. Obecnie mają oni 16 szpitali, ale nikt nie stracił pracy. – Personel jest zadowolony, a pacjenci plasują medycynę duńską na trzecim miejscu w świecie – przekonywał. W Polsce dziś mamy prawie tysiąc szpitali, ale powinno być około 130 szpitali na 40 milionów mieszkańców - oceniał Grodzki.


Odnosząc się do tych wypowiedzi Grodzkiego senator PiS i były marszałek Senatu Stanisław Karczewski napisał w niedzielę na Twitterze: "marszałek Grodzki chce likwidacji ponad 800 szpitali, mówi o ich hybrydowym przekształcaniu". "To ciągle polityka zwijania Polski, szczególnie powiatowej i dyskryminacja mieszkańców mniejszych miejscowości. Ta totalna opozycja to prawdziwa udręka, nie dla PiS, ale dla Polski" - podkreślił Karczewski.

"Polski powiatowej nie można likwidować"

Senator PiS podkreślił, że "likwidacja szpitali wpisuje się w tę tendencję, która była w czasach ośmiu lat rządów PO, kiedy likwidowali posterunki policji, pocztę, połączenia komunikacyjne". – A Polski powiatowej i prowincji polskiej nie można likwidować; wprost przeciwnie - Polska powinna się rozwijać w sposób zrównoważony – dodał Karczewski.

Jak podkreślił "silna Polska zrównoważonego rozwoju będzie silna w Europie i świecie". – My mamy przede wszystkim model Polski i musimy dostosowywać nasze rozwiązania do tego, jakie są warunki w Polsce. (...) Przedstawiciele PO w zależności od tego, co jest im wygodne, mówią, że albo coś trzeba przenosić z Zachodu, albo, że nie należy tego stosować – zaznaczył senator pytany o sytuację w Danii.

Także szef sejmowej komisji zdrowia Tomasz Latos (PiS) ocenił, że marszałek Grodzki "idzie tropem wypowiedzi Bartosza Arłukowicza u »Sowy i Przyjaciół«". – Jak była wprowadzana »sieć szpitali«, to cała opozycja, również z PO, walczyła, żeby każdy szpital był w tej sieci, też zaprzeczając swoim wcześniejszym wypowiedziom. Warto, żeby PO wypracowała jednolite stanowisko i powiedziała, czego tak naprawdę oczekuje – powiedział Latos.

"Cierń w tyłku obecnej władzy"

Marszałek Senatu mówił także podczas sobotniej dyskusji w Olsztynie, że w Senacie "nie ma żadnego cudu" i udaje się utrzymać opozycji większość, ponieważ tam "polityka jest oparta na moralnych fundamentach". – Senat jest cierniem w tyłku obecnej władzy – ocenił Grodzki.

Karczewski odnosząc się do tych słów powiedział: "Samo określenie marszałka Senatu wykracza poza kulturę dyskursu politycznego, a ta dyskusja w Olsztynie nie przybiera charakteru debaty oksfordzkiej. Jeśli mówi on o cierniach w pewnej części ciała, to jest to poniżej jakiegokolwiek poziomu dyskursu. Wstydzę się za pana marszałka, który wypowiada tego typu słowa". 

KW

Czytaj dalej:

Straż Graniczna: Ponad 3 tysiące prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski

Elektromobilność w Krajowym Planie Odbudowy. Polska czeka na decyzję Komisji Europejskiej

Ekspert: Musimy więcej wydawać na zdrowie, inaczej wymrzemy

15 lat po śmierci pacjenta dr Mirosław G. uznany za winnego. Oto szczegóły sprawy!

Spór o Pospieszalskiego po wpisie Kani. „Występy na festiwalu piosenki radzieckiej”

Lubię to! Skomentuj89 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka