Sondaż dla Salon24.pl. Kryzys uchodźczy na polsko-białoruskiej granicy - opinie Polaków

Kryzys uchodźczy - Polacy popierają decyzje rządu. Fot. PAP
Kryzys uchodźczy - Polacy popierają decyzje rządu. Fot. PAP
Blisko połowa badanych (45 procent) jest zdecydowanie przeciwna temu, by Polska wpuściła na swoje terytorium osoby koczujące przy polsko-białoruskiej granicy. Zdecydowanie popiera taką możliwość 12 proc. badanych - wynika z najnowszego badania Instytutu Badań Pollster, który przeprowadzono dla Salon24.pl.

Co z koczującymi przy polsko-białoruskiej granicy

W sondażu dla Salon24.pl, przeprowadzonym w dniach 11-12 września 2021 roku, Instytut Badań Pollster zapytał,  czy Polska powinna wpuścić na swoje terytorium osoby od tygodni koczujące przy polsko-białoruskiej granicy? 

Zdecydowanie tak odpowiedziało 12 proc. ankietowanych, raczej tak – 19 proc., raczej nie – 24 proc., zdecydowanie nie – 45 proc. 

W przypadku badania uwzględniającego osoby niezdecydowane,  zdecydowanie za wpuszczeniem imigrantów do Polski odpowiedziało 10 proc. badanych, raczej tak – 16 proc., raczej nie – 21 proc., zdecydowanie nie – 38 proc.

Odpowiedzi „trudno powiedzieć” udzieliło 15 proc. ankietowanych.

Czytaj:


Stan wyjątkowy przy granicy polsko-białoruskiej. Co sądzą Polacy?

Kolejne pytanie Instytut Badań Pollster dla Salon24.pl brzmiało: Czy popierasz wprowadzenie stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią?

Większość badanych popiera wprowadzenie stanu wyjątkowego.

Z sondażu dla Salon24 wynika, że zdecydowanie  wprowadzenie stanu wyjątkowego popiera 25 proc. ankietowanych, raczej popiera  29 procent. Zdecydownie przeciwnym tej wprowadzniu stanu wyjątkowego było 28 procent , raczej przeciwnych 18 procent respondentów.

W badaniu uwzględniającym osoby niezdecydowane, zdecydowanie tak odpowiedziało 21 proc. badanych, raczej tak – 24 proc., raczej nie – 15 procent., zdecydowanie nie – 24 procent. Odpowiedzi „trudno powiedzieć” udzieliło 16 procent.ankietowanych.

Stan wyjątkowy w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje od 2 września; obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Przedstawiciele rządu uzasadniali konieczność wprowadzania stanu wyjątkowego sytuacją na granicy z Białorusią, gdzie reżim Łukaszenki prowadzi "wojnę hybrydową" oraz rosyjskimi ćwiczeniami wojskowymi Zapad, które rozpoczęły się 10 września.

Badanie zostało zrealizowane przez Instytut Badań Pollster w dniach 11-12 września 2021 roku metodą CAWI na próbie 1027 dorosłych Polaków. Struktura próby była reprezentatywna dla obywateli Polski w wieku 18+. Maksymalny błąd oszacowania wyniósł około 3 proc.

KW

Czytaj dalej:Lubię to! Skomentuj65 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka