Sondaż dla Wirtualnej Polski: PiS ze wzrostem, KO znów słabnie

Sejm RP. Fot. Kancelaria Sejmu/Łukasz Błasikiewicz
Sejm RP. Fot. Kancelaria Sejmu/Łukasz Błasikiewicz
W nowym Sejmie znalazłoby się sześć ugrupowań politycznych, a wybory wygrałoby PiS (poparcie 36,4 proc.) - wynika z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski. Wzrosło poparcie dla PiS i Konfederacji, znacznie spadło dla KO, spadło też dla Polski 2050.

Zwycięstwo odniosłoby PiS

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w najbliższą niedzielę, zwycięstwo odniosłoby Prawo i Sprawiedliwość. Głos na formację Jarosława Kaczyńskiego oddałoby 36,4 proc. ankietowanych. Taki wynik to wzrost o 2,2 pkt. proc. w porównaniu z sierpniowym badaniem - informuje Wirtualna Polska.

"Fotel wicelidera utrzymuje Koalicja Obywatelska, na którą zagłosowałoby 22,3 proc. wyborców. Oznacza to jednak spadek o 5,3 pkt. proc. względem wyniku z sierpnia. Największa partia opozycyjna wraca tym samym do poziomu poparcia z początku lipca" - głosi komunikat.

Polecamy:

Sondaż dla Wirtualnej Polski: PiS ze wzrostem, KO znów słabnie

Tłumne demonstracje antyszczepionkowców. Trudeau zapowiada zaostrzenie prawa

Słabnie Polska 2050

"Trzecie miejsce należy do Polski 2050. Na ugrupowanie Szymona Hołowni zagłosowałoby 9,2 proc. Polaków. Jest to spadek o 0,8 pkt. proc. w porównaniu z sierpniowym sondażem. Poza podium plasuje się Konfederacja, która mogłaby liczyć na poparcie 8,8 proc. ankietowanych (wzrost o 2,9 pkt. proc.). W Sejmie znalazłaby się jeszcze Lewica z wynikiem 6,8 proc. głosów (spadek o 0,1 pkt. proc.), a także Polskie Stronnictwo Ludowe, na które głos oddałoby 5,2 proc. respondentów (wzrost o 0,2 pkt. proc.)" - podaje Wp.pl.

Odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć" wybrało 11,3 proc. pytanych. Tym samym grupa niezdecydowanych zwiększyła się o 0,9 pkt. proc. względem sierpniowego badania.

Ilu chętnych do głosowania?

Ponadto Wirtualna Polska informuje, że w hipotetycznych wyborach parlamentarnych "zdecydowanie" wzięłoby udział 41,3 proc. respondentów. Odpowiedź "raczej tak" wskazało 12,4 proc. badanych. Do urn "zdecydowanie" nie poszłoby 25,3 proc. ankietowanych. W wyborach "raczej" nie wzięłoby udziału także 12,1 proc. badanych. Grupa 8,9 proc. osób się waha.

Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony 10 września 2021 roku metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) na reprezentatywnej próbie 1000 osób.

KW

Czytaj dalej:

Makary Malakhouski, Białorusin zatrzymany przez policję w Piasecznie, jest na wolności

Sondaż dla Salon24.pl. Kryzys uchodźczy na polsko-białoruskiej granicy - opinie Polaków

"Scholz już wypowiada się jak kanclerz". Debata otwarła mu furtkę do zwycięstwa?

Tragiczny wypadek pod Zieloną Górą. Autobus zderzył się z busem medycznym

Służby mundurowe nie dogadały się z MSWiA. Będzie kolejny protest?

Lubię to! Skomentuj38 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka