Media złożyły oświadczenie w sprawie obecności dziennikarzy na granicy

PAP/Artur Reszko
PAP/Artur Reszko
Odkąd na całej długości granicy Polski z Białorusią wprowadzono stan wyjątkowy, działalność mediów na tym terenie została całkowicie wyłączona - dziennikarze nie mają wstępu na ten obszar, a co za tym idzie, nie mogą relacjonować tego, co się tam dzieje. W związku z tym napisano oświadczenie. "Działania władz są sprzeczne z zasadą wolności słowa" - napisano.

Media na granicy z Białorusią

Stan wyjątkowy nadal trwa, w związku z czym na całej długości granicy Polski z Białorusią działalność mediów jest zakazana. Największe grupy mediowe zdecydowały się w związku z tym wydać oświadczenie, w którym apelują, by zakaz został zniesiony.

"Wprowadzony przez rząd RP stan wyjątkowy na całej długości granicy Polski z Białorusią wyklucza działalność mediów. Przepisy dopuszczają swobodne poruszanie się tam osób i podmiotów świadczących szereg usług i prowadzących działalność gospodarczą - z wyłączeniem dziennikarzy i organizacji społecznych. Musi to budzić sprzeciw.

Zobacz: Prokurator, sąd i kat w jednym

Stwierdzamy, że działania władz są sprzeczne z zasadą wolności słowa, stanowią też przejaw niezgodnego z prawem prasowym utrudniania pracy dziennikarzom i tłumienia krytyki prasowej. 

Informujemy władze Rzeczpospolitej i opinię publiczną, że nie zgadzamy się z zakazem pracy dziennikarzy w terenie przygranicznym. Oznacza on odebranie nam możliwości wypełniania misji naszego zawodu, a społeczeństwu konstytucyjnego prawa do informacji" - napisano.

Zakaz zwiększa ryzyko pojawiania się nieprawdziwych informacji

Oświadczenie podważa argumenty polityków, którzy tłumacza konieczność wprowadzenia zakazu dla zwiększenia "komfort pracy" przedstawicieli władz i służb.

Według autorów oświadczenia oznacza to "działanie bez kontroli czwartej władzy i pozbawienie społeczeństwa niezależnych od polityków informacji".

Zobacz: Sondaż dla Salonu24. Czy prawo unijne powinno być ponad prawem krajowym?

"Opieramy się tu na opiniach, jakie na naszą prośbę przygotowało grono wybitnych prawników i prawniczek (dr Anna Rakowska-Trela, prof. Ryszard Piotrowski, prof. Ewa Łętowska, a także Helsińska Fundacji Praw Człowieka [...]). Przypominamy też, że Rzecznik Praw Obywatelskich 6 września 2021 oceniając rozporządzenie o stanie wyjątkowym podkreślił, że obecność mediów jest szczególnie uzasadniona w sytuacjach, które »wiążą się bezpośrednio z podstawowymi prawami człowieka«, a wyłączenie dostępu do informacji publicznej dla dziennikarzy »zwiększa ryzyko niekontrolowanego rozprzestrzeniania się nieprawdziwych i niezweryfikowanych informacji lub spekulacji, w szczególności w mediach społecznościowych«".

Powołując się na Europejską Konwencji Praw Człowieka, w oświadczeniu przypomniano, że "każdy człowiek ma wolność otrzymywania informacji bez ingerencji władz publicznych, zaś rolą dziennikarzy w państwie demokratycznym jest informowanie społeczeństwa o sprawach budzących istotne zainteresowanie społeczne".

Zgodnie z powyższym media apelują do rządu, by zmienił zapis i dopuścił media do rejonu objętego stanem wyjątkowym.

Zobacz: Salon24.pl w Białym Miasteczku 2.0. Co dzieje się na proteście?

Apel do opinii publicznej

"Prosimy opinię publiczną o zrozumienie i poparcie naszych działań. Celem inicjatywy nie jest przeciwdziałanie decyzji o wprowadzeniu stanu wyjątkowego. Nawet jednak gdyby ta decyzja była w pełni uzasadniona, nie oznacza to, że jej realizacja ma się odbywać bez kontroli społecznej.

Zobacz: Prześladowani homoseksualiści dostaną pieniądze od państwa za nazistowską ustawę

Naszym celem jest - tylko i aż - realizacja prawa dziennikarzy do pracy na rzecz opinii publicznej, zadbanie o to, by prawda o wydarzeniach, zwłaszcza budzących tak duże zainteresowanie i kluczowych dla demokracji dotarła do społeczeństw" - napisano w oświadczeniu.

Pismo zostało podpisane przez 25 redakcji mediów ogólnopolskich oraz dziennikarskich organizacji: Onet, Wirtualna Polska, OKO.press, Gazeta.pl, TVN24, Fakty TVN, Gazeta Wyborcza, Fakt, Super Express, Rzeczpospolita, Dziennik Gazeta Prawna, POLITYKA, Newsweek, Tygodnik Powszechny, Wprost, Przegląd, Angora, Forum, Polityka Insight, Liberte!, Trybuna, RMF FM, Radio ZET, TOK FM, Press, Fundacja Grand Press, Towarzystwo Dziennikarskie, Stowarzyszenie Dziennikarzy RP, Reporterzy Bez Granic, Fundacja Reporterów

WP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj14 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka