Sondaż dla Salonu24. Czy prawo unijne powinno być ponad prawem krajowym?

User:MateuszEs, User:Kpalion, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons
User:MateuszEs, User:Kpalion, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons
Czy prawo unijne powinno być ponad prawem krajowym? Na to pytanie odpowiedzieli respondenci biorący udział w najnowszym sondażu Instytutu Badań Pollster, który przeprowadzono dla Salon24.pl.

Unijne prawo ponad polskim prawem?

Trybunał Konstytucyjny odroczył niedawno rozprawę ws. wyższości prawa krajowego nad prawem unijnym do 22 września. Odroczenie wiąże się z wnioskami, które wpływały od przedstawicieli Rzecznika Praw Obywatelskich.

Przedstawiciele RPO prosili między innymi o wyłączenie z orzekania Stanisława Piotrowicza.

Mój apel o traktowanie organu państwa, jakim jest Trybunał Konstytucyjny z pełną powagą i składanie wniosków w takim terminie, aby Trybunał Konstytucyjny mógł te wnioski rozpoznać, aby nie przerywać niepotrzebnie postępowania - mówiła prezes TK Julia Przyłębska.

Omawiane wnioski wpłynęły już w trakcie rozprawy. Wcześniej sędziowie odrzucili prośby Biura RPO o zawieszenie postępowania i odroczenie rozprawy.

Trybunał ma zbadać zgodność z konstytucją trzech przepisów Traktatu o UE. Chodzi m.in. o zgodność z konstytucją zasady pierwszeństwa prawa UE oraz zasady lojalnej współpracy Unii i państw członkowskich.

Co sądzą Polacy

W sondażu dla Salon24.pl, przeprowadzonym w dniach 11-12 września 2021 roku, Instytut Badań Pollster zapytał czy unijne prawo powinno stać ponad prawem krajowym.

Odpowiedzi twierdzącej udzieliło 33 proc. ankietowanych. Przeciwnego zdania było 43 proc. pytanych, a 24 proc. udzieliło odpowiedzi "Trudno powiedzieć".

image

Nie uwzględniając osób niezdecydowanych liczby przekładają się na wyniki, zgodnie z którymi odpowiedzi twierdzących jest 43 proc.Na wyższość prawa unijnego nie zgadza się zaś 57 proc. pytanych.

image

Metodologia badań

Badanie zostało zrealizowane przez Instytut Badań Pollster w dniach 11-12 września 2021 roku metodą CAWI na próbie 1027 dorosłych Polaków. Struktura próby była reprezentatywna dla obywateli Polski w wieku 18+. Maksymalny błąd oszacowania wyniósł około 3 procent.

Rezolucja Parlamentu Europejskiego

Problem dotyczący hierarchii polskiego i unijnego prawa co i rusz powraca w medialnej dyskusji. We wtorek Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie praw osób LGBTIQ. Stwierdzono w niej, że małżeństwa lub zarejestrowane związki partnerskie zawarte w jednym kraju, powinny być uznawane we wszystkich państwach członkowskich w jednolity sposób. Małżonkowie i partnerzy tej samej płci powinni być traktowani tak samo jak inni. 

Zobacz: Parlament Europejski przyjął rezolucję ws. tęczowych rodzin. Ostre słowa Jakiego

WP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj168 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka