Unijne prawo ponad polskim prawem?
Trybunał Konstytucyjny odroczył niedawno rozprawę ws. wyższości prawa krajowego nad prawem unijnym do 22 września. Odroczenie wiąże się z wnioskami, które wpływały od przedstawicieli Rzecznika Praw Obywatelskich.
Przedstawiciele RPO prosili między innymi o wyłączenie z orzekania Stanisława Piotrowicza.
Mój apel o traktowanie organu państwa, jakim jest Trybunał Konstytucyjny z pełną powagą i składanie wniosków w takim terminie, aby Trybunał Konstytucyjny mógł te wnioski rozpoznać, aby nie przerywać niepotrzebnie postępowania - mówiła prezes TK Julia Przyłębska.
Omawiane wnioski wpłynęły już w trakcie rozprawy. Wcześniej sędziowie odrzucili prośby Biura RPO o zawieszenie postępowania i odroczenie rozprawy.
Trybunał ma zbadać zgodność z konstytucją trzech przepisów Traktatu o UE. Chodzi m.in. o zgodność z konstytucją zasady pierwszeństwa prawa UE oraz zasady lojalnej współpracy Unii i państw członkowskich.
Co sądzą Polacy
W sondażu dla Salon24.pl, przeprowadzonym w dniach 11-12 września 2021 roku, Instytut Badań Pollster zapytał czy unijne prawo powinno stać ponad prawem krajowym.
Odpowiedzi twierdzącej udzieliło 33 proc. ankietowanych. Przeciwnego zdania było 43 proc. pytanych, a 24 proc. udzieliło odpowiedzi "Trudno powiedzieć".
Nie uwzględniając osób niezdecydowanych liczby przekładają się na wyniki, zgodnie z którymi odpowiedzi twierdzących jest 43 proc.Na wyższość prawa unijnego nie zgadza się zaś 57 proc. pytanych.
Metodologia badań
Badanie zostało zrealizowane przez Instytut Badań Pollster w dniach 11-12 września 2021 roku metodą CAWI na próbie 1027 dorosłych Polaków. Struktura próby była reprezentatywna dla obywateli Polski w wieku 18+. Maksymalny błąd oszacowania wyniósł około 3 procent.
Rezolucja Parlamentu Europejskiego
Problem dotyczący hierarchii polskiego i unijnego prawa co i rusz powraca w medialnej dyskusji. We wtorek Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie praw osób LGBTIQ. Stwierdzono w niej, że małżeństwa lub zarejestrowane związki partnerskie zawarte w jednym kraju, powinny być uznawane we wszystkich państwach członkowskich w jednolity sposób. Małżonkowie i partnerzy tej samej płci powinni być traktowani tak samo jak inni.
Zobacz: Parlament Europejski przyjął rezolucję ws. tęczowych rodzin. Ostre słowa Jakiego
WP
Czytaj dalej:
- Joanna Mucha wraca do PO? Posłanka ostro komentuje
- Sterczewski na dywaniku u Tuska. Poseł Koalicji Obywatelskiej: Sam się zgłosiłem
- Putin poddał się samoizolacji. Powód to COVID-19. Wcześniej spotkał się z Asadem
- Nie trzeba się bać uchodźców ani gejów. Bać się trzeba populistów i ich "dobrej zmiany"
Komentarze