Znów rekordowa inflacja! GUS podaje dane

Najwyższa inflacja od 20 lat. GUS podaje dane
Najwyższa inflacja od 20 lat. GUS podaje dane
Inflacja wkroczyła na rekordowo wysoki poziom, a wzrost cen pozostanie do niego zbliżony przez resztę roku - komentuje dane GUS o inflacji analityk z Polskiego Instytutu Ekonomicznego Marcin Klucznik. Zauważył, że inflacja dotyczy szerokiej kategorii dóbr i usług.

Wstępne wyliczenia GUS nie potwierdziły się, a ceny w Polsce rosną jeszcze szybciej niż się wydawało. Według wcześniejszych szacunków w sierpniu ceny rdr wzrosły o 5,4 proc., a mdm, wzrosły o 0,2 proc.

Zobacz także: Ponad 750 nowych zakażeń! Czwarta fala jest „falą osób niezaszczepionych”

Zostawiamy coraz więcej pieniędzy w sklepach

Główny Urząd Statystyczny podał w środę, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2021 r. wzrosły rdr o 5,5 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,3 proc.

Zobacz także: Dziewięć rzeczy, których nie mówią wam o inflacji


Analityk o danych GUS

Jak zauważył analityk z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, GUS podwyższył szacunek inflacji CPI do 5,5 proc. z 5,4 proc. podawanych we wcześniejszym szacunku flash.

- Wzrost cen obserwujemy w szerokich kategoriach dóbr i usług - zauważył Klucznik.

Zobacz także: Zmiany w Polskim Ładzie. „Rząd podnosząc podatki niweczy wcześniejszą pomoc dla firm”

Wskazał, że najmocniej podniosła się inflacja bazowa – wskaźnik wzrósł z 3,7 do 4 proc. rdr. Wynik podwyższyła też podwyżka taryf gazowych. W efekcie cen energii były o 6,6 proc. wyższe niż rok temu. Utrzymuje się również szok paliwowy – ceny paliw wzrosły o 28 proc. rdr.

Zobacz także: W 2022 prąd będzie więcej kosztować. Naimski: Rosną ceny emisji dwutlenku węgla

Analityk PIE: „Wzrost cen ma charakter globalny”

- Oczekujemy, że inflacja utrzyma się w okolicach 5 proc. co najmniej do końca bieżącego roku. Wzrost cen ma charakter globalny i wynika z przemian na rynkach światowych po pandemii Covid-19. W Niemczech inflacja HICP wyniosła 3,4 proc., w strefie Euro 3,0 proc. Warto podkreślić jednak, że prognozy globalne wciąż sugerują spowolnienia w kolejnych miesiącach - zaznaczył analityk.

Zobacz także: „Tusk to wytrawny gracz, może pełnić kluczową rolę. A Gowin może być języczkiem u wagi”

Dodał, że dziś obserwujemy powolne wyhamowywanie wzrostu cen w Stanach Zjednoczonych – inflacja CPI zmalała w sierpniu o 0,1 pp do 5,3 proc., równolegle jej część bazowa mocno obniżyła się o 0,5 pp do 4 proc.

Inflacja w Polsce wyższa niż w Europie Zachodniej

Według analityka PIE inflacja w Polsce pozostanie wyższa niż w Europie Zachodniej i zbliżona do USA.

- Wzrost cen w Polsce dotyka zdecydowanie szerszą gamę dóbr i usług niż ma to miejsce w gospodarkach rozwiniętych – w lipcu ceny prawie połowy (47 proc.) produktów w koszyku HICP rosły w tempie 3,5 proc. lub wyższym. Natomiast ceny 59 proc. produktów rosły w tempie przekraczającym 2,5 proc., czyli powyżej celu inflacyjnego NBP. W przypadku państw strefy euro te odsetki wynoszą kolejno 18 i 32 proc. - zwrócił uwagę przedstawiciel PIE.

Zobacz także: Rezolucja Parlamentu Europejskiego ws. tęczowych rodzin i LGBT przyjęta

Analityk szacuje, że średni wzrost cen w 2021 roku będzie zbliżony do 4,2-4,3 proc.

Przez zdecydowaną większość 2020 roku inflacja wynosiła ok. 3 proc. W ostatnich miesiącach skoczyła do 4 proc., a teraz przeskoczyła już 5 proc.

Polecamy: 

NS 

Lubię to! Skomentuj109 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka