W 2022 prąd będzie więcej kosztować. Naimski: Rosną ceny emisji dwutlenku węgla

Ceny prądu w 2022 roku wzrosną.
Ceny prądu w 2022 roku wzrosną.
Ceny emisji dwutlenku węgla rosną, w związku z tym trzeba się spodziewać, że energia będzie musiała więcej kosztować - powiedział w poniedziałek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Ceny prądu w 2022 roku

Giełdowe notowania energii elektrycznej w ciągu roku podskoczyły o blisko 40 proc. To przełoży się na wzrost stawek dla gospodarstw domowych w 2022 roku. „Stawki za energię mogą wzrosnąć z 30 do 37 gr/kWh, ale ostateczne wzrosty całych rachunków za energię będą mniej drastyczne niż wydaje się na pierwszy rzut oka” - pisze Bankier.pl.

Polecamy:

To już koniec. Budowa Nord Stream 2 została sfinalizowana

Elektromobilność w Krajowym Planie Odbudowy. Polska czeka na decyzję Komisji Europejskiej

Nie znamy dziś jeszcze wszystkich kosztów na podstawie których Prezes Urzędu Regulacji Energetyki i spółki energetyczne wyliczą przyszłoroczne taryfy. Czekają nas jeszcze trzy miesiące handlu energią z dostawami na cały przyszły rok i to w tym okresie można oczekiwać największego obrotu.

Naimski: Ceny emisji dwutlenku węgla rosną

Naimski na antenie Poranka Rozgłośni Katolickich Siódma9, był pytany o ceny energii i o to, czy „dużo wzrosną” rachunki za prąd.

– Trudno jest powiedzieć w tej chwili, jak bardzo one będą musiały wzrosnąć – powiedział Naimski. Dodał, że jest to „przedmiotem troski”.

Przyznał, że „ceny emisji dwutlenku węgla rosną, w związku z tym trzeba się spodziewać, że jednak ta energia będzie musiała więcej kosztować”.

– Zdarzają się różne kwestie dziwne w tym całym obrazku, dlatego, że od kilku tygodni mamy najniższą cenę hurtową energii w Europie. To jest związane z bardzo wysoką ceną gazu w zachodniej Europie i węgla. Polski węgiel jest w tej chwili tańszy niż węgiel, który jest sprowadzany do Amsterdamu w Europie – tłumaczył Naimski.

Jak dodał, rezultat tego jest taki, że o 30-40 proc. wyższe ceny hurtowe, są w tej chwili u naszych sąsiadów i nie tylko - w całej Europie.

Naimski: Mamy tańszy węgiel

– Rzeczywiście jest tak, że Polska jest tutaj w bardzo ciekawej sytuacji - mamy tańszy węgiel, mamy energetykę opartą na relatywnie tanim w tej chwili węglu. W związku z tym, przynajmniej chwilowo, taka właśnie jest sytuacja. To zresztą jest wynik manipulacji rosyjskiej w Europie – wskazał Naimski.

Dopytywany o rekompensaty za podwyżki cen prądu, które zapowiadał wicepremier Jacek Sasin, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej powiedział, że nie chce się w tej sprawie wypowiadać w żaden sposób wiążąco, „ale różne możliwości są w tej chwili rozpatrywane”.

KW

Czytaj dalej:

Andrzej Duda podpisał specustawę. Zyskają inwestycje energetyczne

Fuzja PKN ORLEN i Lotosu coraz bliżej. Obajtek o dotrzymaniu terminu i negocjacjach

Nord Stream 2 zostanie objęty prawem europejskim

Prezes PKN ORLEN: Będziemy starać się o następne koncesje offshore

USA. Biały Dom ogłasza nowe sankcje w związku z Nord Stream 2

Lubię to! Skomentuj66 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka