Fuzja PKN ORLEN i Lotosu coraz bliżej. Obajtek o dotrzymaniu terminu i negocjacjach

Przejęcie Lotosu przez PKN ORLEN coraz bliżej.
Przejęcie Lotosu przez PKN ORLEN coraz bliżej.
Negocjacje ws. przejęcia Lotosu przez PKN ORLEN są zaawansowane w 70 proc. - poinformował prezes płockiego koncernu Daniel Obajtek.

Zgodnie z warunkami Komisji Europejskiej, aby PKN ORLEN mógł przejąć Lotos, 30 proc. udziałów w rafinerii Lotosu wraz z pakietem praw zarządczych musi zostać sprzedane innemu podmiotowi. Nabywca ma mieć prawo do blisko połowy produkcji rafinerii w zakresie oleju napędowego i benzyny, oraz dostęp do istotnej infrastruktury magazynowania i infrastruktury logistycznej. 

Zobacz: 

Obajtek podczas Forum Wizja Rozwoju w Gdyni potwierdził, że PKN ORLEN prowadzi rozmowy nie z jednym, ale z „wieloma” podmiotami w sprawie udziału w tym procesie. Zaawansowanie negocjacji ocenił na 70 proc. 

Przyszłość Lotosu

Zdaniem prezesa paliwowego giganta, w obecnym kształcie Lotos nie ma racji bytu w przyszłości, ponieważ opiera się tylko na jednym filarze - rafinerii. W dodatku nie ma potencjału by przejść w inne obszary, bo taki potencjał ma tylko koncern mutienergetyczny - przekonywał. 

Lotos nie jest odporny na czynniki zewnętrzne, jego sytuacja nie jest do końca przewidywalna, nie może uruchamiać dużych inwestycji - dowodził Obajtek.

Dyrektor wykonawczy ds. inwestycji kapitałowych PKN Orlen Robert Śleszyński zapewnił z kolei, że wyznaczony przez KE czas na realizację środków zaradczych przy przejęciu - 14 listopada 2021 r. - zostanie dotrzymany. Do tego czasu będziemy mieć cały pakiet środków zaradczych - oświadczył dyrektor.

Orlen zakłada, że zgoda KE na środki zaradcze nastąpi w I kwartale 2022 r., w II kwartale powinna już nastąpić całkowita konsolidacja z Lotosem. Równolegle będzie się toczył proces przejęcia PGNiG i II kwartał 2022 r. to „perspektywa konsolidacji wszystkich podmiotów” - stwierdził Śleszyński.  

Nie będzie próśb o wydłużenie terminu fuzji

- Dziś nawet nie zakładamy jakiejkolwiek dyskusji z KE o wydłużeniu terminów - zapewnił. 

Odnosząc się do warunku odsprzedaży 30 proc. udziałów w rafinerii Lotosu, podkreślił, że w obecnej sytuacji rozwiązanie takie dla Orlenu jest korzystne - nie tracąc kontroli nad gdańską rafinerią koncern zdobędzie gotówkę na „zielone” inwestycje.

Z kolei wiceprezes PGNiG Artur Cieślik podkreślił, że spółka ma szanse rozwoju i swoją przyszłość w ramach koncernu multienergetycznego. Tylko w ramach takiej struktury jesteśmy w stanie sprostać wyzwaniom transformacji - ocenił. Wskazał np., że daje to szanse na ekspansję na nowe rynki, na których Orlen jest obecny, a PGNiG - nie. 

GW

Lubię to! Skomentuj24 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka