Po wyroku TK opozycja straszy Polexitem! "Jesteśmy już poza Unią Europejską"

Obrady TK oglądane na ekranie telefonu przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego w Warszawie. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Obrady TK oglądane na ekranie telefonu przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego w Warszawie. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Politycy opozycji uważają, że czwartkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego zbliża nas do Polexitu.

Przepisy europejskie w zakresie w jakim organy UE działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z konstytucją - głosi stanowisko Trybunału Konstytucyjnego.

Polecamy:

Po wyroku TK opozycja straszy Polexitem! "Jesteśmy już poza Unią Europejską"

Rezolucja europarlamentu przyjęta. Solidarność z Polską, Litwą i Łotwą

Trzaskowski: Nie wierzyliście w Polexit?

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski napisał: „Nie wierzyliście w Polexit? Wierzyliście w PiS-owskie uchwały? No to właśnie kolejny krok na drodze do #Polexit został wykonany. Trudno sobie wyobrazić poważniejsze naruszenie zobowiązań państwa członkowskiego niż orzeczenie pseudotrybunału pod dyktando Kaczyńskiego”.


Halicki: Jesteśmy już poza UE

Andrzej Halicki skomentował: „Na gruncie prawa jesteśmy już poza Unią Europejską. To odpowiedzialność Jarosława Kaczyńskiego i całego PiSu. To jest zdrada stanu za którą w przyszłości odpowiedzą”.


Budka: Pseudotrybunał z 3 dublerami

Zdaniem Borysa Budki „Pseudotrybunał z 3 dublerami i prokuratorem Stanu Wojennego, na czele z towarzyskim odkryciem prezesa wykonuje polityczne zlecenie, skutkiem czego może być utrata setek miliardów euro pomocy, na którą czekają Polacy. Na Nowogrodzkiej włączono dziś odliczanie do #Polexit.u”.

Czytaj dalej:

TK ogłosił wyrok ws. wyższości prawa unijnego nad krajowym

Jarosław Kaczyński w Białymstoku. Mówi o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej!

"Babcia Kasia" z wyrokiem za kopanie i obrażanie policjantów

PiS oraz Parta Republikańska podpisały umowę koalicyjną

Ekspert o podniesieniu stóp procentowych i inflacji: Będzie gorzej i dużo drożej

Gowin: TK wprowadza nas na pole minowe

Głos zabrał również Jarosław Gowin: „Konstytucja to najwyższy akt prawa. Ale podpisując Traktat Lizboński PL uznała, że między nim a Konstytucją RP nie ma sprzeczności. Wyrok TK wprowadza nas na pole minowe. Albo dostosowanie Konstytucji do Traktatu, albo #Polexit. Liderzy PiS wpadli w pułapkę, którą sami zastawili".

Co orzekł Trybunał Konstytucyjny?

Przepisy europejskie uprawniające sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm są niezgodne z konstytucją - orzekł w czwartek Trybunał Konstytucyjny.

Trybunał stwierdził też niekonstytucyjność przepisów Traktatu o UE w zakresie w jakim organy UE działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę w traktatach, a konstytucja nie jest najwyższym prawem w RP.

TK orzekł też, że przepisy europejskie uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa ws. powołania sędziów są niezgodne z konstytucją.

KW

Lubię to! Skomentuj161 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka