Rezolucja europarlamentu przyjęta. Solidarność z Polską, Litwą i Łotwą

Parlament Europejski wyraził głęboką solidarność z Polską, Litwą i Łotwą w związku z kryzysem migracyjnym wywołanym przez Mińsk. Fot. PAP/EPA/FREDERICK FLORIN / POOL
Parlament Europejski wyraził głęboką solidarność z Polską, Litwą i Łotwą w związku z kryzysem migracyjnym wywołanym przez Mińsk. Fot. PAP/EPA/FREDERICK FLORIN / POOL
W przyjętej w czwartek rezolucji Parlament Europejski wyraził głęboką solidarność z Polską, Litwą i Łotwą w związku z kryzysem migracyjnym wywołanym przez Mińsk. Europosłowie chcą też postawienia Alaksandra Łukaszenki przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości w Hadze.

Posłowie stwierdzili, że sponsorowana przez państwo białoruskie akcja wypychania nielegalnych imigrantów do UE, połączona z kampanią dezinformacyjną, jest formą wojny hybrydowej mającej na celu zastraszenie i destabilizację Unii Europejskiej.

Polecamy:

TK ogłosił wyrok ws. wyższości prawa unijnego nad krajowym

Jarosław Kaczyński w Białymstoku. Mówi o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej!

PE o zbrodniach dyktatora Łukaszenki

W rezolucji PE podkreślił również potrzebę rozważenia wniesienia sprawy Białorusi do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości za "zbrodnie popełniane na obywatelach tego kraju na masową skalę przez reżim dyktatora Alaksandra Łukaszenki". Eurodeputowani wskazują przy tym na naruszenia Konwencji chicagowskiej, Konwencji montrealskiej i Konwencji ONZ.

Oprócz tego europosłowie potępili prześladowania pokojowych demonstrantów na Białorusi, protestujących przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich w sierpniu ub.r. Rezolucja przypomina również o aresztowanych polskich działaczach - Andżelice Borys i Andrzeju Poczobucie - oraz o skazanych na więzienie dziennikarkach telewizji Biełsat.

PE wzywa kraje UE do dalszych sankcji wobec Białorusi

Ponadto w rezolucji wyrażono ubolewanie, że nałożone przez UE sankcje gospodarcze wywarły jedynie ograniczony wpływ na reżim Łukaszenki. W związku z tym PE wezwał kraje UE do dalszego zaostrzenia sankcji gospodarczych.

Posłowie wyrazili ponadto poparcie dla białoruskiej opozycji demokratycznej i dla jej postulatu organizacji wolnych i uczciwych wyborów pod międzynarodową obserwacją.

Potępili również ciągłe kontakty Aleksandra Łukaszenki z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i przypomnieli pilną potrzebę ujawnienia wsparcia Rosji dla brutalnego rozprawiania się Łukaszenki z narodem białoruskim, jak również jej zaangażowania w hybrydowe działania przeciwko UE.

Tekst przyjęto 506 głosami za, przy głosach 29 przeciw oraz 139 wstrzymujących się.

"Parlament Europejski wyraża zdecydowaną solidarność z Polską, Litwą i Łotwą w obliczu działań hybrydowych Łukaszenki. Potępia brutalne prześladowania pokojowo protestującego społeczeństwa, ujmuje się za Andżeliką Borys, Andrzejem Poczobutem, dziennikarkami Biełsatu. Wysiłki zmierzające do narzucenia PE antypolskiej narracji Łukaszenki spełzły na niczym" - skomentowała przyjętą rezolucję europosłanka PiS Anna Fotyga.

KW

Czytaj dalej:

"Babcia Kasia" z wyrokiem za kopanie i obrażanie policjantów

PiS oraz Parta Republikańska podpisały umowę koalicyjną

Ekspert o podniesieniu stóp procentowych i inflacji: Będzie gorzej i dużo drożej

„Antysemityzm rośnie, ale wśród islamskich imigrantów. Niemcy swój ukrywają”

Najnowszy sondaż. Zjednoczona Prawica i KO ze spadkiem. Rośnie Konfederacja

Lubię to! Skomentuj20 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka