Spór w rządzie o orła z krzyżem w koronie. Ziobro kontra Gliński!

Piotr Gliński (L) i Zbigniew Ziobro - politycy Zjednoczonej Prawicy. Fot. Wikipedia
Piotr Gliński (L) i Zbigniew Ziobro - politycy Zjednoczonej Prawicy. Fot. Wikipedia
Resort kultury zaproponował nowe godło Polski. Nie spodobało się ono Zbigniewowi Ziobrze, liderowi Solidarnej Polski. Zdaniem Ministerstwa Sprawiedliwości orzeł powinien mieć krzyż w koronie.

Orzeł z krzyżem w koronie

Resort kultury zaproponował nowe godło Polski. Nie spodobało się ono Solidarnej Polsce. Zdaniem Ministerstwa Sprawiedliwości orzeł powinien mieć krzyż w koronie.

Kilka tygodni temu Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu przedstawiło projekt ustawy, która ma odnowić wygląd orła w herbie Polski. Ma to wynikać z konieczności „dostosowania się do możliwości technik graficznych”. Zmian chcieli także heraldycy. W koronie miałby pojawić się prześwity oraz by całe nogi orła były złote, a nie tylko jego szpony.

Resort sprawiedliwości przygotował własną wersję godła. W piśmie do Ministerstwa Kultury proponuje, by do wizerunku orła dodać dwa kabłąki, które będą zwieńczone złotym globem z krzyżem, dzięki czemu na jego głowie powstanie tzw. korona zamknięta. 

Polecamy:

Program Inwestycji Strategicznych. Morawiecki: 23 miliardy złotych dla samorządów

Kolejna inwestycja na Mierzei Wiślanej! W ramach Polskiego Ładu!

Zamknięta korona w polskiej historii

„Zamknięta korona była obecna od ok. 1492 r. w większości przejawów wiążących się z działaniem państwa i monarchy (m.in. herb, pieczęcie, monety). Upowszechnianie się tego istotnego elementu symbolicznego od XV w. było oczywiście nieprzypadkowe i wiązało się z uzyskaniem przez Polskę pełnej suwerenności wobec załamania potęgi zakonu krzyżackiego” – czytamy w piśmie MS, do którego dotarł Fakt”.

„Przywrócenie »corona clausa« (zamkniętej korony – red.) byłoby bez wątpienia nawiązaniem do najlepszych tradycji polskiej państwowości, zaś umieszczenie krzyża emanacją dziedzictwa historycznego zakorzenienia bytu państwa polskiego w kulturze i tradycji chrześcijańskiej Europy” – czytamy w opinii.

Na tym nie koniec.

Zdaniem urzędników resortu sprawiedliwości „odnotowanie w formie i treści symboli narodowych szeroko pojętej suwerenności Polski, w tym m.in. obrazu jej porządku prawnego, w którym najwyższe miejsce zajmuje Konstytucja RP jest wyczekiwaną od upadku systemu komunistycznego i transformacji ustrojowej koniecznością”.

KW

Czytaj dalej:

Projekt Kaczyńskiego i Błaszczaka. MON przedstawi ustawę o obronie ojczyzny

Marsz Niepodległości przejdzie ulicami Warszawy. Jest decyzja wojewody

Uchodźcy siłą próbowali przejść na polską stronę. Żołnierze w szpitalu!

„Wyborcza” ma poważny problem! Będzie ugoda z szefem InPost Rafałem Brzoską

Wanda Traczyk-Stawska szokuje. "PAD jest trochę głupi, a Kaczyński wysłał brata na śmierć"

Lubię to! Skomentuj52 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka