Salon24
Salon24

NCBR, PFR i PFR Ventures będą razem wspierać zielone technologie

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 2
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, PFR i PFR Ventures podpisały w piątek porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju technologii wspierających transformację energetyczną. Sygnatariusze mają oferować uzupełniające się wsparcie na każdym etapie rozwoju technologii.

Jak przypomniało NCBR, posiada ono unikalne kompetencje w obszarze wspierania prac badawczo-rozwojowych, aż do etapu wejścia nowej technologii na rynek. Natomiast weryfikacja modelu biznesowego i pozyskanie finansowania to kluczowy moment dla każdego projektu badawczego. Rolę w tym obszarze odegra PFR Ventures, które zasila kapitałem fundusze venture capital finansujące projekty o największym potencjale do szybkiego wzrostu i zdobycia rynku.


To bardzo ważny krok

Sygnatariusze podkreślali, że porozumienie to ważny krok w kierunku budowania platformy współpracy między instytucjami, które oferują wiedzę i kapitał na różnych etapach rozwoju innowacyjnego projektu. Wspólna inicjatywa ma ułatwić przedsiębiorcom rozwijanie projektów, które będą miały pozytywny wpływ na klimat i pomogą w transformacji energetycznej Polski.

Jak zaznaczył dyrektor NCBR dr inż. Wojciech Kamieniecki, umowa służy harmonizacji działań proekologicznych podejmowanych przez sektor publiczny.

- Mamy ambitną ofertę wspierającą transformację energetyczną. Teraz konieczna jest synchronizacja działań i współpraca pomiędzy poszczególnymi instytucjami, które są aktywne w tym obszarze. Współdziałając, stworzymy uzupełniającą się ofertę wsparcia rozwoju zielonych technologii, kluczowych dla przyszłości polskiej gospodarki – podkreślił Kamieniecki. Jak dodał, projekty objęte wsparciem NCBR wyróżnia nie tylko duża wartość naukowa, ale kryją one w sobie także potencjał biznesowy, który warto zatrzymać w kraju.

Zobacz: Tusk: Religijna sekta Kai Godek

Wiceprezes PFR Bartłomiej Pawlak przypomniał, że Polski Fundusz Rozwoju od ponad dwóch lat realizuje strategię PFR Green Hub, w ramach której m.in. inwestuje w OZE, zarządza funduszem dedykowanym zielonym technologiom oraz prowadzi działalność edukacyjną skierowaną do początkujących przedsiębiorców.

Dwa kluczowe cele

- Gdy tworzyliśmy program PFR Green Hub, postawiliśmy sobie dwa główne cele – pierwszy to inwestycje w instalacje OZE, które zwiększą udział zielonej energii w polskim miksie energetycznym. Drugi – to polski łańcuch wartości, czyli zaangażowanie w transformację jak największej liczby polskich firm i rodzimych technologii. Mamy w Polsce wielu utalentowanych naukowców, inżynierów i imponujące zaplecze IT, którym należy stworzyć warunki do pracy nad innowacyjnymi projektami i komplementarną ścieżkę finansowania - podkreślił Pawlak.

Zobacz: Kowalski: Na Unii tracimy. Odejście od węgla to samobójstwo, alternatywą gaz Putina

W ramach "funduszu funduszy" PFR GreenHub planuje się zainwestować blisko 200 mln zł w 3-4 fundusze. Co najmniej drugie tyle mają zapewnić inwestorzy prywatni. Jak zaznaczyła dyrektor PFR Ventures Małgorzata Walczak, inwestycje w pierwsze fundusze są planowane na pierwszą połowę 2022 r. "Chcemy, aby to 200 mln zł trafiło do osób posiadających doświadczenie w finansowaniu innowacyjnych projektów na wczesnym etapie rozwoju" - zaznaczyła.

W ocenie dyrektor PFR Ventures w Polsce brakuje funduszy, które specjalizowałyby się w takich operacjach, a spółki rozwijające nowoczesne technologie muszą na pewnym etapie szukać finansowania poza krajem. "Nasza inicjatywa to zmieni" - podkreśliła Małgorzata Walczak.

WP

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj2 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka