Niezaszczepieni przeciw Covid-19 nie będą mogli pójść do kawiarni ani fryzjera!

Austria. Od poniedziałku osoby niezaszczepione przeciw Covid-19 nie będą miały wstępu do kawiarni, restauracji czy salonów fryzjerskich.
Austria. Od poniedziałku osoby niezaszczepione przeciw Covid-19 nie będą miały wstępu do kawiarni, restauracji czy salonów fryzjerskich.
W związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem władze Austrii ogłosiły w piątek, że od poniedziałku osoby niezaszczepione przeciw Covid-19 nie będą miały wstępu do kawiarni, restauracji czy salonów fryzjerskich. Nie będą też mogły uczestniczyć w wydarzeniach z udziałem więcej niż 25 osób ani korzystać z hoteli.

Wprowadzony zostanie czterotygodniowy okres przejściowy, w którym przyjęcie pierwszej dawki szczepionki i wykonanie testu PCR umożliwią wejście do miejsc niedostępnych dla niezaszczepionych - podał rząd w oświadczeniu. Po upływie tego okresu wpuszczani będą tylko w pełni zaszczepieni i ci, którzy niedawno wyleczyli się z zakażenia koronawirusem.

Polecamy:

Premier Morawiecki przyłączył się do Movember! „Zachęcam wszystkich panów!”

Greta Thunberg wróciła! Na wiecu klimatycznym: Trzeba drastycznych działań! Świat płonie!

"Dynamika wzrostu zakażeń jest wyjątkowa"

– Dynamika wzrostu zakażeń jest wyjątkowa, a obłożenie łóżek na oddziałach intensywnej terapii rośnie znacznie szybciej, niż się spodziewaliśmy – powiedział w piątek kanclerz Alexander Schallenberg na konferencji prasowej poświęconej nowym obostrzeniom.

W czwartek podobne obostrzenia zapowiedziały władze Wiednia, który ma najniższy wskaźnik zakażeń wśród dziewięciu krajów związkowych Austrii, ale najwyższy odsetek - 20 proc. - łóżek intensywnej opieki zajętych przez pacjentów z Covid-19. Nowe zasady zaczną obowiązywać w stolicy pod koniec przyszłego tygodnia.

Wyraźny wzrost liczby zakażeń SARS-CoV-2

Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa od początku października w Austrii notuje się wyraźny wzrost liczby zakażeń SARS-CoV-2. W piątek liczba dziennych zakażeń wyniosła 9388, blisko rekordowego bilansu 9586 infekcji sprzed roku, który doprowadził do ogłoszenia w kraju drugiego z trzech dotychczasowych lockdownów.

Obecnie około 64 proc. mieszkańców kraju jest w pełni zaszczepionych przeciw Covid-19, co stawia Austrię nisko w rankingu szczepień w krajach Europy Zachodniej - podkreśla Reuters.

Wielu Austriaków jest sceptycznych wobec szczepień przeciw koronawirusowi, a postawę tę wspiera - jak zauważa agencja - skrajnie prawicowa Austriacka Partia Wolności (FPOe), trzecie najsilniejsze ugrupowanie w parlamencie. Górna Austria, kraj związkowy uważany za bastion FPOe, ma najniższy w kraju wskaźnik wyszczepienia przeciw koronawirusowi - podał Reuters.

KW

Czytaj dalej:

Prof. Domański: Tusk już nie umie bez konfliktu. Ale ta strategia nie jest skuteczna

Barbara Kurdej-Szatan odniosła się do sytuacji uchodźców. Wysyp wulgaryzmów

Jest skarga nadzwyczajna Prokuratura Generalnego ws. Marszu Niepodległości!

Polski ambasador musi opuścić Berlin. Co się dzieje?

Lekarze z Pszczyny zawieszeni

Lubię to! Skomentuj71 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości