Prezydent do odznaczonych: "Nie wycofaliście się, gdy inni już dawno załamali ręce"

Andrzej Duda, Leszek Długosz
Andrzej Duda, Leszek Długosz
Prezydent podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim odznaczył 17 osób, w tym cztery Orderem Orła Białego. Podczas wystąpienia podkreślał, że jest dla niego zaszczytem, że 11 listopada, w 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości mógł wręczyć te odznaczenia.

Odznaczeni Orderem Orła Białego 

Joanna Duda-Gwiazda, Leszek Długosz, ks. Stanisław Małkowski i Jan Polkowski zostali dziś odznaczeni przez prezydenta Orderem Orła Białego.

  • Joanna Duda-Gwiazda to współzałożycielka Wolnych Związków Zawodowych, działaczka podziemnej Solidarności
  • Leszek Długosz to poeta, pieśniarz i kompozytor
  • Ks. Stanisław Małkowski to działacz opozycji demokratycznej w PRL i kapelan Solidarności, w latach 80. XX w. umieszczony na liście niewygodnych księży Departamentu IV Ministerstwa Spraw Wewnętrznych
  • Jan Polkowski to poeta, działaczem Studenckiego Komitetu Solidarności, wydawca, redaktor naczelny kwartalnika "Arka" i dziennika "Czas Krakowski"

"Nie wycofaliście się, gdy inni już dawno załamali ręce"

Prezydent podziękował odznaczonym za to, że "byli tam, gdzie innych czasem już nie było, że potrafili trwać przy swojej postawie i wartościach wtedy, gdy inni zdążyli się już od nich odwrócić". - Czy wręcz gorzej - już zdążyli was wytknąć palcami, kiedy nie tylko groziło, ale było też za to internowanie, aresztowanie, kiedy było się za to przed dziesiątkami lat relegowanym ze studiów, kiedy wydawało się, że ta działalność i niezłomna postawa może człowiekowi złamać życie - podkreślił.

- Nigdy państwo nie wycofaliście się, nigdy nie zaniechaliście, nigdy nie zaprzestaliście mimo trudności służyć drugiemu człowiekowi, szukać rozwiązań tam, gdzie inni już dawno załamali ręce i byli skłonni zostawić, bo nic się nie da zrobić. Otóż zawsze da się coś zrobić, tylko trzeba mieć wiarę w to, że się da. Za niezłomność tej wiary są te odznaczenia - powiedział prezydent, zwracając się do odznaczonych.

- Proszę oczywiście przyjąć je jako symboliczne, bo nic nie jest w stanie państwu podziękować za tę działalność, którą państwo prowadzicie, nie ma takiej ceny, którą można za to zaoferować, bo ta działalność jest sama w sobie bezcenna całkowicie i niewymierzalna w żaden sposób; podziękowanie może być wyłącznie symboliczne poprzez podkreślenie wielkich zasług, poprzez oddanie wielkiego szacunku, poprzez uhonorowanie przez Rzeczpospolitą - mówił Andrzej Duda. 

Czytaj też:
KJ

Zobacz galerię zdjęć:

Andrzej Duda, ks. Stanisław Małkowski
Andrzej Duda, ks. Stanisław Małkowski Andrzej Duda, Joanna Duda-Gwiazda
Prezydent wręczył Ordery Orła Białego. fot. PAP/Radek Pietruszka
Lubię to! Skomentuj17 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka